A blog sikerét a látogatók száma adja?
A minap elemzési célból – az időben visszamenőleg – kigyűjtöttem a gerillamarketing blogomból az első 20 olyan bejegyzés címét, amelynek olvasottsága meghaladta a tízezer olvasót. (Blogbejegyzések címe és az olvasottság kapcsolata).
Ezzel tulajdonképpen látens módon olyasmit is sugalltam, hogy a blogbejegyzések sikerének mértékegysége a látogatók száma.
Vajon valóban ez a blog siker mértékegysége?
Némi kitérőként hadd mutassam meg, melyik volt az elemzést alapjául szolgáló húsz bejegyzés cím:
Blogbejegyzés címe |
---|
A harmadik Pfizer után |
Hosszú vs. Jakabos |
Fekete-Győr rendesen belehúzott |
Orbán és a földgömb |
Aki nem sajnálja a vendéglátósokat |
Az első vakcina és a magyaros körülmények |
Kína szemet vetett miniszterelnökünk lányára |
Müller Cecília szájával ki beszél? |
A koronavírus és a pártszimpátia |
Koronavírus: eltérő orvosi hozzáállások |
Az ATV torkán megakadtak Niedermüller szavai |
A rejtőzködő DK-szavazó sikere |
A magyar „atomháború” állásáról |
Ami az O1G mögött van |
Gondold meg kétszer, hogy fizetsz-e! |
Üllő és kalapács között az LMP |
Előállítják a minisztert |
Szél Bernadett nem integrál, hanem rombol |
Hódmezővásárhely és Pécs – azonosságok és különbségek |
Pécsiek követelik a polgármester lemondását |
Elemzés és a keresőoptimalizálás
Elemzésem szerint a címben felhasznált szavak száma leggyakrabban 4-5-6 szóból áll. Erősen kitapintható a hírességek nevére való direkt vagy indirekt hivatkozás. A politikai tartalom jelenléte is markánsan jelen van, miként a vizsgált időszak aktualitásai is bő szerepet játszanak.
De újdonságként olyasmit is megemlítettem, amit a hagyományos újságírásban sohasem láthatunk. Jeleztem, hogy az online címadásban érdemes a Google ajánlását figyelembe venni: a title (cím) hossza nálam nem haladja meg a 60 karaktert!
A blog siker más mértékegységei
Szóval azt sugalltam, hogy a sikert a magas látogatószám adja. De mondani ezt semmiképpen se akartam!
Ugyanis a gerillamarketing blog megjelenési környezete (Blog.hu; Napi.hu; Index.hu címlapon a Blogketrec) eleve feltételezi a magasabb olvasottság lehetőségét, mintegy arra inspirálva a szerzőt, hogy általános, populáris megnyilatkozóként művelje a blogírást. (Ez nem jelent feltétlenül nívótlanságot.)
Ám itt van például a seo-keresőoptimalizálás blog, amely egy tematikus felület, olvasottsága eleve nem érheti el – mint általában a tematikus blogok figyelemmel kísérése sem – a közösségi térben élő, általános témájú, jól megírt, egyedi látásmódú webegységekét.
A valamit árusító blogok esetén a nyilvánvaló mértékegység a bevétel, a forint-fillér lesz.
Nagy cégek a ROI ernyője alatt számolják ki, hogy a befektetett élő munkaerő, a hirdetésre szánt pénz és technika visszatérül-e pénzben, akár a cégbloggal megszerzett jó hírnévnek is köszönhetően.
(Persze hirdetésre nem csak költeni lehet (v.ö. Ads), hanem hirdetési hely biztosításával bevétel is szerezhető (v.ö. Adsense).
Ha kitekintünk a blog rokonára, a facebook bejegyzésekre, akkor ott a like-ok és követők száma általában mérvadó. (Arra most hadd ne térjek ki, hogy ebben az „üzletágban” a követők és lájkolók száma gyakorlatilag megvásárolható, és meg is vásárolják azokat!)
Összefoglalva akár azt is mondhatnám e sokszínűséget látva: a siker az, ha a blogot az olvassa, akinek szántad!
A KPI megközelítés
Szempontunkból a következő tényezők fontosak lehetnek:
A webes forgalom: ez azt mutatja meg, hogy hányan látogatják meg a blogodat és honnan érkeznek. Az organikus látogatók száma különösen értékes, mert ők a márkád ismertségének a bizonyítékai
A tartalom minősége: ez azt jelenti, hogy mennyire hasznos, érdekes és egyedi a blogod tartalmaA jó tartalom vonzza és megtartja az olvasókat, valamint segíti a SEO-t (keresőoptimalizálást)
A promóció hatékonysága: ez azt mutatja meg, hogy milyen módszerekkel terjeszted el a blogodat és mennyire éred el a célközönségedet A promóció eszközei lehetnek például közösségi média platformok, hírlevelek vagy vendégposztok más blogokon2.
A konverziós ráta: ez azt mutatja meg, hogy hány látogatóból lesz vásárló vagy feliratkozó Ez az egyik legfontosabb mutató az üzleti blogok számára, mert közvetlenül befolyásolja a bevételt
Ezeket a mutatókat KPI-knak (kulcs teljesítmény mutatóknak) nevezzük és rendszeresen nyomon kell követni őket az eredmények elemzéséhez és javításához.
Az olvasó szempontja
A sikert érdemes az olvasó szempontjából is vizsgálnunk. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy az a sikeres blog, amelyik valamilyen értéket nyújt át olvasóinak. Ez az érték persze sokféle lehet: olvasmányélmény; kitűnő, keresett áru beszerzése; jó tanács; addig nem ismert eljárásmód megismerése stb.
***
Témánkba vág:
- Blogbejegyzés hatékony felépítése, struktúra tanulmány
- Terminátorok, trollok, bérbanyák
- Miért érdemes a SEO miatt válaszolni a blog hozzászólásokra?
- Haldoklik-e a blogok világa?
- Veszélyben az Index függetlensége
- A céges blog és a magánblog meghatározó, jól érzékelhető különbségeiről
- Céges blog, online marketing: az ügyfél haszna
- Fogjuk munkára a régi személyes blogot
- Szöveggyűjtemény blog moderációhoz
- A polblog ma: beszélgetés Berkecz Balázzsal
- A SEO gyilkolja a klasszikus blogot?
- Keresőoptimalizálás: régi blog felfrissítése, munkába állítása
- SEO szempont: hol legyen a cégblog?
- Szolgaltato-blog
- Blogmánia: a komplex blog
Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.