Fogjuk munkára a régi személyes blogot

blogírás, blog, blogger

A személyes blogról

A személyes blogot, vagy másként az én-blogot online marketing szempontból erős hiányokkal jellemezhetjük. Szemben az egy-egy, akár széleskörű értelemben vett tematikus bloggal a személyes blog nem pozicionált, nincs egy körülírható tartalmi magja és ebből következően a keresőkben óriási hátrányt szenved.

A hiányokra vonatkozó megállapítás hangsúlyozottan az online marketing, a keresőmarketing és ezen belül is a keresőoptimalizálás, a SEO megközelítésből adódik, nem azonos a tartalmak értékelésével, megítélésével!
De felvetődik a kérdés: hogyan foghatjuk munkára mégis régi személyes blogunkat, hogy legalább néhány témában a kereső élvonalába verekedje magát, hogy eljusson a potenciális olvasókhoz?!
Hiszen a blog funkciók maradéktalanul csak az olvasottság meglétében érvényesülhetnek.

A személyes blogot a Wikipédia így határozza meg:

„A köznyelvben sokszor „webnapló”. A napló webes változata. Jellemzően egy szerzője van, aki a saját életének részleteit vagy aktuális, konkrét téma szempontjából nem kötött gondolatait osztja meg. Egy webes napló jellemzően a kevés tapasztalattal rendelkező felhasználóknak is lehetővé teszi, hogy bejegyzéseket hozzanak létre és formázzanak.

Az emberek leírják a mindennapi tapasztalataikat, érzelmeiket, költeményeiket, írásaikat és gyakran lehetőséget adnak az olvasóknak a részvételre, így megvalósítva Tim Berners-Lee eredeti nézeteit a World Wide Webről, mint közösségi médiumról. 2001-ben a webes naplók iránti érdeklődés drámaian megnövekedett.
A webes naplók szerves részévé vált sok fiatal életének. Ők jellemzően az ismerőseikkel való közvetett kommunikációra használják.”

Wikipedia

A személyes napló tehát tartalmát tekintve sokszínű, színház, mozi, szerelem, focimeccs, iskola, kirándulás, zene, irodalom és sok ezer más téma kerül benne elő, ahogyan a blogger megéli ezeket az eseményeket, érzéseket.
A bejegyzések gyakran rövidek, és képet sem tartalmaznak. Olyan „apróságokról” nem is beszélve, mint a Heading használat (h1-h6), a képek alt meta taggel való felruházása és így tovább.

A példa kedvéért a blog.joljarok.hu személyes blogomon mutatom be, mit tehetünk.
Ez a blog több, mint ezer bejegyzést tartalmazott, az elsőt még 2005-ben, azaz 13 évvel ezelőtt írtam meg.
A bejegyzések időrendben sorakoztak, sokáig még a menürendszer sem volt kidolgozva, a címkék úgy áradtak, mint árvíz idején a folyók.

Insight blog nyitókép
A komlex insight blog jelenlegi megjelenése

Első lépésként a blog elnevezést igyekeztem pontosítani, így lett Komplex insight blog. Az insight a marketinghez való kötődést, a komplex szó pedig a blog sokoldalúságát, összetettségét hivatott tükrözni. Ez a komplexitás a szöveg, rajz, zene, fotó, videó együttes jelenlétét, egymásra hatását is jelzi – legalábbis szerintem.

Nézzünk ismét a wikire. A komplex blogot így írja le:

„A komplex blogok keretében a szerző egy blog alá integrálja különféle tevékenységét, ugyanott – csak más rovatba sorolva – teszi közzé például személyes (magánéleti) bejegyzéseit, szakmai jellegű cikkeit, fotóit, netán közéleti-politikai észrevételeit. A szerteágazó tematikájú komplex blog egyfajta egyszemélyes webújság benyomását keltheti. Gyakorlatilag több különálló blogról van szó, amiket csak a közös megjelenés és jellemzően a szerző személye köt össze.”

Blogtartalom és menü

A következő lépésben kiválasztottam olyan témákat, amelyekhez vissza-visszatértem az elmúlt esztendőkben és ezeket a blog menüjében kiemeltem.
A horgászat, a politikai marketing, a civil mozgalmak és értékek így kerültek kiemelésre. De ugyancsak a menüsorba kerültek a marketing munkám során rendszeresen jelen lévő témák, például a Keresőoptimalizálás. A Boltok, bútorok, akciók elnevezés magáért beszél akárcsak az Autóbérlés.

Az így egy rendszerbe fűzött bejegyzések között linkkapcsolatokat építettem ki, így SEO szempontból többlet erőhöz jutottak a menüpontok és bejegyzések.
Ám nem csak a belső linkek fontosak, amelyek „büntetlenül” lehetnek kulcsszó tartalmúak, hanem a külső backlinkek is.
A tartalmi szétesettséget a címkék használatának minimalizálásával igyekeztem elősegíteni. Általában maximum 4 címkét engedélyezek magamnak.

A nagyon rövid bejegyzéseket töröltem vagy ha a tartalom engedte, összevontam. Így most „csak” 996 bejegyzés és 5767 hozzászólás maradt. Nagyon rövidnek a 100 szó alatti bejegyzéseket tekintettem. 200 szó alatt is igyekeztem 300 szó fölé tornászni a terjedelmet (egyébként ezt a határt a YOAST SEO plugin javasolja). Persze nem szószátyárkodással, hanem tartalmi kiegészítésekkel, újdonságok, változások említésével. (Persze ez egy nagy dilemma, v.ö. SEO dilemmák Chicago honlapjairól.)

MOZ blogbejegyzés
Mit tegyünk a régi blogbejegyzésekkel?

A MOZ blog egyik bejegyzése – What to Do with Your Old Blog Posts vagyis magyarul Mi a teendő a régi blogbejegyzésekkel? – Laurel Taylor klaviatúrája alól sajnos későn jutott a monitoromra, így azt a tanácsát nem vehettem figyelembe, hogy ne töröljem az elavultnak gondolt bejegyzéseket, hanem 301-es átirányítással „nyomjam át” a címoldalra.

Sok munkát adott a címsor tagek pótlása (h2, h3) és a képek alt tagjének kitöltése is. Amit egy évtizeddel ezelőtt elmúlasztottam, azt most számtalan órában kellett a kulcspontokon pótolnom.
A képek terén is sok munkám adódott. Ma már nagyon sok kép érhető el képgyűjteményekből és a saját fényképarchívumunkból is – nem képtelenség ezekkel javítani az elérhetőségünkön.
Mindemellett a régi, de ma is értéket képviselő blogbejegyzések „kiajánlásáról” sem feledkeztem el, elsősorban a Facebook volt ennek a kiemelt terepe.

Összefoglalóan a blog frissítéséről

Foglaljuk össze a legfontosabbnak vélt lépéseket, melyek által munkára fogható a régi én-blog

  • elnevezés (title) ellenőrzése
  • menürendszer kialakítása a főbb tartalmakhoz rendelve
  • rövid bejegyzések megszüntetése (összevonással, címlapra irányítással, törléssel)
  • címsor tag-ek alkalmazása
  • képek felvétele (a képaláírás is fontos SEO szempontból)
  • képek hiányzó alt tagjének pótlása
  • címkék kordában tartása
  • belső és külső linkstruktúra
  • bejegyzések kiajánlása olvasásra (social media)

Jó munkát kívánok az igazán emberes blogger munkához!

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

“Fogjuk munkára a régi személyes blogot” bejegyzéshez 2 hozzászólás

  1. Nagyon hasznos bejegyzés, köszönöm!
    A két ünnep között a régi blogbejegyzéseim karbantartásával bíbelődtem, úgyhogy pont jókor jött az írásod.
    A H2, H3 hiányaimat én is észrevettem, a kép aláírás fontossága viszont nekem eddig vak folt volt!

  2. Nagyon örülök, hogy információim segítséget nyújtottak.
    „Átszaladtam” a honlapodra és azt tapasztaltam, hogy a heading használat valóban jó és a képhasználat terén (alt, képaláírás) is nagyszerű munkát végzel.
    A piktogramok, ábrák pedig irigylésre méltó módon adnak egyéni ízt a honlapnak, ehhez ott gratuláltam is!

Szólj hozzá!