Amikor vettem egy kerékpárt, bennfentesek kedvéért mondva bicajt, s ha blogger volnék (s nem internet marketing tanácsadó) akkor most szép sorokat rónék a szabadságról, a kerékpározás öröméről, az ipari termékek szépségéről, esztétikájáról.
A vásárlás szó szóba sem jönne.
És persze a gyönyörűségről is szót ejtenék, hogy rápattanunk a szerkezetre, amely a váltások, azaz az áttételek révén minden pályát könnyedén befut, semmi erőlködés és mégis haladunk, s csak mondanám, ahogy a kedvem tartja, a sorok morzsolása közben is átélve a cangázás örömét, mégegyszer, újra.
És átélném a vásárlás, a válogatás izgalmát is, megemlíteném, a hetek alatt újra- és újra meglátogatott üzletek gumiszagával, az eladók arcával, közömbösségével vagy épp ellenkezőleg – segíteni akarásával, vagyis bemutatnám teljesen életszerűen a küldetéses vásárlás fogalmát.
A küldetéses vásárlás fogalma
A küldetéses vásárlás az, amelyet gondos körültekintéssel valósítunk meg, felkészülten, pontos ismeretekkel, igényünk és a termék összepasszintásának már-már mérnöki precizitásával, de beleszőve a véletlenek szerepét is, mint amilyen a városban küllővillogás közepette cikkázó szép arcú, szép lábú lányok önkéntelen hozzájárulása a kerekezés iránti vágy felélesztéséhez.
De nem vagyok blogger (legfeljebb titokban, mert manapság az már nem menő), s így csupán az árról mondanám el a megfigyelésemet.
Az ár kérdése avagy a dicsekvés szempontjai
Az árról általában két esetben beszélünk: ha valamit nagyon olcsón vettünk, mert ezzel az ügyességünket, a piaci talpraesettségünket igazoljuk, illetve ha nagyon drágán vettünk valamit, akkor nyitjuk nagyra a szánkat, mert azzal a gazdagságunkat vagy az általunk birtokolt termék értékességét mutathatjuk meg.
Húszezret takarítottam meg az egykori biciklim vásárlásával – vagyis nagyon ügyesen mozgok a piacon! Velem érdemes együtt dolgozni, hiszen nem estem a fejem lágyára, pedig ugye, mekkorát bicikliztem a jól felszerelt, akkor vadonatúj bringámmal! ?
A spontán (impulzív) vásárlás
Míg a poszt fenti részében a küldetéses vásárlás fogalmát vehettem górcső alá kerékpárvásárlásom végiggondolt, alapos előkészületeinek leírásával, addig most beszámolhatok átverésem kalandjáról a spontán vásárlás terepén, melyről Pratkanis és Aronson is beszélni szokott, a jelenségre ragasztva a kerülő úton történő átverés matricáját.
Pedig én – gondoltam eddig hetykén – átverhetetlen vagyok! Hiszen derékig járok a marketing vizében, csónakon szelem az online marketing tengerét, SEO rakétával repdesem körül a Földet.
Hát sajna nem úgy van az, ébresztettek rá a gazdaságos termékeiről híres multi kereskedőnél! A pólók feletti táblán olyasmit olvastam: Kettőért csak 1700-at fizet.
Négyet vettem, gondolván kettő áráért jutok én most ezekhez a klassz trikókhoz, összesen négyhez!
Hát persze, a kettőért fizet kifejezést máris lefordította az agyam az ismerős egyet fizet – kettőt kap szlogenre, és a kobakomba ágyazott mohó fogyasztónak kiadta a parancsot a vásárlásra.
És csak a vásárlás után koppant a tantusz: tulajdonképpen 250-et engedtek akciójuk keretében egy-egy pólóból! Hol van ez az egyet fizet, kettőt kap menyei ígéretétől, amelyre asszociáltam?
Átvertek cudarul, ismerjük be.
Nagyon ajánlom!:
Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.
Most, 2022 koraőszén a szuperinfláció idején, sokak számára nem kérdés már, hogy elcsábulhat-e spontán vásárlásokra csábító marketing fogások vonzerejétől.