PageRank, keresőoptimalizálás – visszatekintés a kezdetekre

Ős SEO, ős keresőoptimalizálás – visszaemlékezés

A keresőoptimalizálás kezdetei a gyakorlatomban
A SEO kezdetei

Amikor a távoli időkben – az évezred elején – megismerkedtem a honlap-optimalizálás, a keresőoptimalizálás, a keresőmarketing – később a SEO, a webseo fogalmával, a PageRank fogalmát, de még inkább magát a számot, úgy tiszteltem, mint az ősember a tüzet, mint vallásos ember az istenét.

Szóval úgy kezdődött, hogy kevés számú olvasmányomból rájöttem, linkeket is kell szereznem, mert a saját honlapom így fog előrébb kerülni a keresőkben!

Az amerikai nem akart linkcserét

S akkor egyszercsak igen tanulságos e-mail váltásra került sor egy amerikai honlapgazdával, aki azért nem volt hajlandó velem a linkcserére, mert az ő portáljának a PageRank értéke messze meghaladja az enyémet! Mi a fene lehet az a PageRank? – morfondíroztam! Mi a fészkes fene az a szám, amely megakadályozza még az olyan egyszerű ügylet lebonyolítását is, mint a linkcsere?

Emlékszel még a Google Toolbar-ra?

Feltelepítettem a Google Toolbart, s a szememmel fényesre csiszikoltam a PageRank mezejét! 🙂 Ekkor persze, mint az őrült láttam neki a PageRank érték növelésének, s szinte nem is láttam mást egy-egy honlapon, csakis azt a bűvös számot!

Aztán rájöttem, az a szám nem mindenható, ezer okból lehet az akár nullapertíz is a találati tábla élén álló honlapokon, miközben kövér PageRank értékű oldalak hátul kullognak, elérhetetlen messzeségben a látogatóktól!

A nyilvános PageRank a múlt, a Domain Athority pedig a jelen

Napjainkban, jelesül 2022-ben az IT-nép, a keresőmarketing vidékén foglalatoskodó guruk és a lelkes amatőrök is Magyarországon elsősorban a MOZ által használt Domain Authority-vel (röviden DA) helyettesítik a láthatatlan PageRank-et. Afféle értékmérővé vált.
Ám ha közelebbről megvizsgáljuk a számokat, ugyanazt tapasztaljuk mint az ősidőkben: nem sok köze van a keresőtáblán (SERP-en) elfoglalt helyezésnek a DA-hoz./mi-van-akkor-ha-nem-keresnek/
Mérvadó kisebbség szerint – jómagam is inkább ennek a csoportnak a véleményét fogadom el – a DA egyfajta „előzési képességet” mér, nem általános értéket.

Amit a DA-ról tudunk

A Domain Authority (DA) egy olyan keresőmotor rangsorolási pontszám, amelyet a MOZ fejlesztett ki és amely előrejelzi, hogy egy weboldal milyen valószínűséggel fog megjelenni a keresőmotorok találati oldalain (SERP-eken).
A Domain Authority pontszámai 1-től 100-ig terjednek, ahol a magasabb pontszámok nagyobb valószínűséget jelentenek a rangsorolásban. A Domain Authority-t a MOZ Link Explorer webindexén alapuló adatokból számítják ki és több tucat tényezőt használnak fel a számításokhoz.
A MOZ persze nem kötődik szervezetileg a Googlehoz, így a DA értéket nem vehetjük „kézpénznek”.

A Domain Authority növelése érdekében a legfontosabb dolog az, hogy valódi linkeket szerezzünk olyan weboldalakról, amelyek forgalmat generálnak. Ez javítja mind a Domain Authority-t, mind a rangsorolást.

A saját fenti definícióm mellé hadd tegyem ide az általánosan elfogadott meghatározások esszenciáját is. Ráadásul a DA mellé a PA definíciót is ismertetem:

A Domain Authority (DA) egy olyan mérték, amely azt mutatja meg, hogy egy weboldal mennyire értékes vagy megbízható az internetes keresőmotorok szempontjából. A DA egy skálán 1-től 100-ig terjed, ahol az 1 az alacsony, a 100 pedig a legmagasabb értéket jelenti. A Domain Authority-t a Moz nevű webfejlesztő cég hozta létre, és azt a weboldal tartalmának minőségére, a külső hivatkozások mennyiségére és minőségére, valamint a weboldal technikai aspektusaira alapozza.

A Domain Authority értéke fontos az internetes keresőmotorokban történő rangsorolásban, mivel az olyan weboldalaknak, amelyek magas DA értékkel rendelkeznek, nagyobb esélye van arra, hogy magasabb pozícióban jelenjenek meg a keresési találatokban. A Domain Authority azonban csak egy tényező az internetes keresőmotor-optimalizálás (SEO) szempontjából, és más tényezők is befolyásolják a weboldalak rangsorolását a keresőmotorokban.

A Page Authority (PA) egy olyan mérték, amely azt mutatja meg, hogy egy adott weboldal mennyire értékes vagy megbízható az internetes keresőmotorok szempontjából. A PA egy skálán 1-től 100-ig terjed, ahol az 1 az alacsony, a 100 pedig a legmagasabb értéket jelenti. A Page Authority-t a Moz nevű webfejlesztő cég hozta létre, és azt a weboldal tartalmának minőségére, a külső hivatkozások mennyiségére és minőségére, valamint a weboldal technikai aspektusaira alapozza.

A Page Authority értéke csak az adott weboldalra vonatkozik, és azt mutatja meg, hogy mennyire valószínű, hogy az adott oldal magasabb pozícióban jelenik meg a keresési találatokban, mint az alacsonyabb Page Authority értékkel rendelkező oldalak. A Page Authority fontos tényező az internetes keresőmotor-optimalizálás (SEO) szempontjából, és azon dolgozó webfejlesztők, akik magasabb PA értékkel rendelkező oldalakat hoznak létre, nagyobb eséllyel érnek el magasabb helyezéseket a keresőmotorok rangsorában.

***

Ami a keresőmarketing és a keresőoptimalizálás (a SEO) témáját illeti:

SEO-történelem

Keresőoptimalizálás alapok

SEM és SEO

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

Szólj hozzá!