Keresőoptimalizálás teendő: a cím címke újraírása

SEO és a content marketing - SEO, keresőoptimalizálás
SEO és a content marketing

A bejegyzés címe (meta title címke) újabban két aspektusból is a figyelem középpontjába került.
Egyfelől több keresőoptimalizáló guru, keresőmarketing szakember, SEO specialista arra jutott, hogy a világ változásai a keresésekben is nyomot hagynak, ezért régebbi tartalmaink a content marketing keretében frissítésre szorulnak. Ez persze nem újdonság, de van egy további következménye is. Ugyanis nem csak a tartalmak, és így az azokat hordozó cikkek, hanem azok címei is elavulnak, elavulhatnak.
Vagyis ahogyan a lovaskocsit felváltotta az autó, a Netscape Navigatort a Google Chrome és így tovább.
Régi piacvezetők kerültek süllyesztőbe, mint például a mobiltelefonok világában a NOKIA, hogy új szereplőknek adják át a piacvezető szerepét.

Frissítsük a címeket

Ebből értelemszerűen az következik, hogy egy olyan bejegyzést, amely öt-tíz-húsz évvel ezelőtt az akkori márkákról zengte a himnuszt, ideje felfrissíteni, a címével együtt.
Durva, kitalált példaként, ha az volt az egykori cím, hogy Éllovas a világban a NOKIA telefonom, ideje valami ilyesmire cserélni: Éllovas a világban a SAMSUNG (vagy az iPhone) telefonom.

Az éppen értékes, mert keresett kulcsszavak, kulcskifejezések beemelése a régi címekbe általában frissé és újra látogatottá teszik a haldokló vagy már el is pusztult régi bejegyzéseket.

A Google átírja a neki nem tetsző címeket

A másik ok a címcimkékre történő odafigyelésre egy nem túl régi jelenség: a Google simán, megkérdezésünk nélkül átírja a neki nem tetsző címeket.
Nemzetközi megfigyelések szerint az átírt címek a címcimkék több mint 50 százalékát érintik.
A megfelelő címzést segítendő az online marketing, keresőmarketing szakma által jó nevűként nyilvántartott MOZ.com a segítségünkre siet.
Dr. Peter J. Meyers frissen közzétett, Title Rewrites: 3 Patterns to Avoid c. írásában (magyarul: Cím újraírása: 3 elkerülendő minta) három kerülendő címváltoztatásra hívja fel a figyelmünket.

1.) Először is fókuszáljunk a legfontosabb kulcsszónkra. Ha hosszan írunk a címben, a Google le fogja rövidíteni – és ennek eredménye egy „ahogy esik, úgy puffan” tartalom lehet.
A szakmai közmegegyezés a cím hosszát egyébként 60 karakterben maximalizálja.

2.) Másodszor kerüljük a szuperlatívuszokat. Vagyis nem lehetünk a legjobbak, a legszebbek, a legelsők… és így tovább. A keresőkirály ezt nem fogja szeretni.

3.) Ne akarjuk a honlap fő struktúráját belezsúfolni a címbe. Cím-csonkolás lesz a vége. Jó esetben három ponttal fejeződik be a szövegünk amputáció után megmaradt része, rosszabb esetben pedig egy gép jól elintézi nekünk a címadást. Aligha fogunk örülni neki.
Bár a Google igyekszik jót cselekedni. Figyeli a Heading tartalmát (h1), a szöveg értelmét és a bejövő linkek anchor textje (horgonyszövege) is igazodási pont a számára.
De a szorgos igyekvés nem feltétlenül jelent optimális megoldásokat.

Tippek – hogyan írjunk jó címcímkét

A blogbejegyzés címcímkéjének megírása nagyon fontos, mivel ez segít a blogbejegyzésünknek abban, hogy könnyebben megtalálják az olvasók és a keresőmotorok is. Itt van néhány tipp arra, hogyan írjunk hatékony címcímkét a blogbejegyzésünknek:

  1. Legyen rövid és velős: A címcímke legyen rövid és összefoglaló, hogy könnyen megjegyezhető legyen és ne legyen nehéz olvasni.
  2. Használjunk kulcsszavakat: Az olvasóknak és a keresőmotoroknak is segít, ha kulcsszavakat használunk a címcímkében, mivel ezek hatékonyabbá teszik a blogbejegyzést.
  3. Koncentráljunk a témára: A címcímke legyen releváns a blogbejegyzés témájával és tartalmával. A címcímke a blogbejegyzés összefoglalása, ezért fontos, hogy az olvasók tisztán értsék, miről szól a bejegyzés.
  4. Kerüljük a szóismétlést: Próbáljuk elkerülni a szóismétlést a címcímkében, mivel ez nem csak unalmas lehet, hanem az olvasóknak sem segít abban, hogy megértsék a bejegyzést.
  5. Használjunk vonzó szavakat: Használjunk vonzó szavakat a címcímkében, amelyek felkelthetik az olvasók figyelmét, például olyan szavakat, mint „útmutató”, „tippek”, „trükkök”, „leleplezve” stb.
  6. Ne feledjük a brandet: Ha az adott blog bejegyzéseihez tartozó címcímkékről van szó, akkor fontos, hogy a brandet is belefoglaljuk a címcímkébe. Ez segít a brand tudatosságának növelésében, és az olvasók tudni fogják, hogy ez az adott brandhoz kapcsolódik.

A címadás nagymesterei, akiktől tanulni lehet

Az írásművészetben a címadás egy fontos készség, amelynek elsajátításához érdemes tanulmányozni a nagymestereket. Íme néhány olyan író és szerkesztő, akiket érdemes megismerni a címadás terén való ügyességük miatt:

  1. David Ogilvy – Az Ogilvy & Mather alapítója, aki a reklám és a marketing terén játszotta kiemelkedő szerepét. Az ő híres címei közé tartozik például a „Lemon” című hirdetés az 1950-es évekből.
  2. Ernest Hemingway – Az irodalom nagy alakja, aki híres volt rövid és velős címeiről, például a „The Old Man and the Sea” vagy az „A Clean, Well-Lighted Place”.
  3. J.K. Rowling – Az Harry Potter-sorozat szerzője, aki híres a hosszú, ám izgalmas címeiről, például a „Harry Potter és a Bölcsek Köve” vagy az „Harry Potter és a Félvér Herceg”.
  4. Buzzfeed – Az online tartalomgyártó híres a szellemes, ötletes címeiről, például a „17 Things Only People Who Are Bad At Makeup Will Understand”.
  5. Upworthy – Az online tartalomgyártó, amely arról híres, hogy címei nagyon jól beazonosítják a tartalmat, és arra buzdítják az embereket, hogy olvassák el, például: „You Won’t Believe What Happened Next”.
  6. Cosmopolitan – A magazin, amely híres a szexi, provokatív címeiről, például: „50 Sex Tips That Will Make His Mind Blow”.

Ezek az írók és tartalomgyártók mind azzal bizonyították a készségüket, hogy képesek olyan címeket írni, amelyek felkeltik az olvasók figyelmét, és elég vonzóak ahhoz, hogy az emberek elolvassák a teljes tartalmat. Érdemes tanulmányozni a munkájukat, és tanulni az ő sikereikből.

A mindebből fakadó címátírásokhoz sok sikert kíván a Bognár Stúdió.
Legyen velünk az erő, a SEO alapok és a keresőmarketing!

***

Ez még nagyon ide illik:

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

Szólj hozzá!