A címsor tagekről a keresőoptimalizálás során

A content SEO és a szöveg

Ma már széles körben elfogadottá vált, hogy a keresőoptimalizálás (SEO) legfontosabb elemének a minőségi oldalakat tekintjük. Egyesek ezt content seo-nak mondják és azonosítják is a SEO teljességével (ami azért persze túlzás).

Ám ebből a tényből következően érdemes a figyelmünket az online marketing statisztikákon, a ROI-on és mindennemű analitikán és számítástechnikai megoldáson túl a honlapok szövegére illetve a szövegek logikájára vetnünk. Hiszen a tartalmi építkezés alapja általában mégiscsak a szöveg.
(Nyilván nem értem ide például a vlogokat, a fotóblogokat – ahol más formanyelven nyilvánul meg az emberi logika).

És ekkor el is érkezünk a honlap, a blog felépítéséhez, egy-egy oldal vagy bejegyzés logikájához, struktúrájához.
A struktúra építésének egyik fontos eleme a címsor tagek világa (heading 1-6).
Sok olyan honlappal találkozom, amelyben nem használnak címsor tageket, pedig a h1 és h2 meglétére a google és más robotok is figyelnek.

Ám ami ennél is fontosabb, az olvasó figyelmét jobban megragadja egy-egy strukturált írás, jobban, mint amikor egy hosszú, tömör betűhalmaz ijeszt rá és készteti menekülésre. Vagyis indirekt módon is visszahat a SEO-ra (a keresőoptimalizálásra), a keresőtáblán (SERP-ben) elfoglalt helyezésre a jól strukturált oldal, hiszen az azon eltöltött idő is növekszik és csökken a visszafordulási gyakoriság.

Példa a címsor tagek használatára

Tételezzük föl, hogy egy ebédről akarunk beszámolni. (Nagyon sok bejegyzés egyetlen h1 taggel, amely a címre esik, elintézné az ügyet, egyetlen tömör, esetleg egy-egy üres sor bevetésével meg-megszakított szöveggel. Ez lehet indokolt is, de mi most egy általánosan használható példát rakjunk össze.)

Ebédünk valószínűleg levesből és egy második fogásból állt. Ez két egyenrangú tétel. Tehát a h1-es főcímet – Az ebéd – két h2-es alcím fogja követni, a Leves és a Második fogás című. Ha a második fogásra gondolunk, akkor bolddal kiemelhetjük a felszolgált húst és a köretet, s külön írhatunk róluk.
(A svéd húsgolyó és a pirított krumpli kombinációjáról én például bármikor szívesen írok, főleg, ha áfonya öntetet is kapok hozzá.) 🙂
De ha bővebb lenne a mondandónk, akkor a Második fogást felbonthatjuk két egyenrangú részre, amelyek persze a Második fogás fejezethez képest alárendeltek, így h3 lesz a „besorolásuk”.

Ha igényesen akarunk eljárni és a szövegünk ezt indokolja, akkor az újságírásból ismert lead alkalmazásával már a szöveg elején elmondhatjuk egy-két tömör mondatban, hogy miről fog szólni a „dolgozatunk”. Ezzel a potenciális olvasót döntés helyzetbe hozzuk: érdekli vagy nem érdekli a témánk, el akarja-e olvasni vagy inkább elszörföljön-e máshová.

És most nézzünk rá annak a szöveget strukturáló logikának a lenyomatára, amelyről eddig beszéltünk:

Példa címsor tagek használatára
A SEO ebédünk címsor tagekben

A SEO ebédünk címsor tagekben

Végezetül annyit: se a címsor tagek elhagyása, se a nyakra-főre való alkalmazásuk nem segíti SEO munkánkat.

***

Még a szövegekről:

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

Szólj hozzá!