Keresés az interneten: találás vagy találtatás

Találás az interneten GPS segítségével

Találás és találtatás dialektikus párt alkot. A weben a két fogalom kézenfogva jár. Keressünk rájuk fogalmilag közelebbről.
A keresés optimalizált folyamat, keresőoptimalizálás néven is fut az interneten. A GPS kicsit más, de a lényeg ugyanaz – megtalálni valamit.

Mobiltelefonom GPS-sét ismeretlen helyeken szoktam bekapcsolni, és ez a művelet a klasszikus keresés-(rá)találás filozófiai kérdésére ad egyszerű és világos példát. A cselekvés, a valaminek a megkeresése tőlem indul, tudatosan tervezett és a cselekvés végpontján azt kapom, amiért a cselekvést elindítottam.
Persze történhetnek „kilengések”.

GPS és félrevezetés

Budapest belváros, a járdán kékvérű nők és kékvérű ebek, jól manikűrözött teremtményei a nagyvárosnak. Az okostelefon szépen mondja, ráadásul ingyen és magyarul, merre is tartunk.
Nagykörút. A készülék hirtelen megmakacsolja magát, talán a külső hőmérséklet teszi, arra biztat, hogy forduljak meg. Nem teszem, mert kivételesen magam is tudom, hogy jó az irány. Nincs is út a visszaforduláshoz.
A telefon programja nem számolja újra az útvonalat, tehát ő is tudja, hogy jó felé megyünk. Lelke lett, vagy mi történhetett? Ha hallgatok rá, akkor vagy karambolozok, vagy máshová jutok, mint ahová menni igyekeztem.

Találás és találtatás

Az interneten egyre többször találkozhatunk a találás helyett a rátaláltatás kísérleteivel. De nem véletlen formában, műszaki hibaként (?), ahogy a telóm navigációja tette volna a Nagykörúton velem. Hanem tudatos félrevezetésként, ha úgy tetszik, megvezetésként…

A honlapok, a blogok, a minden rendű-rangú online kiadványok, benne a Facebook és a Google is, egyre inkább a találás mellett (?), helyett (?) a rátaláltatást is kínálják. Minél több a hirdetés, a nyereménnyel kecsegtető link és utalás, a primer érzékek (szexuális inger, na) megpöckölése – annál jobban sérül a keresés-találás gondolati pár.

Félrevezeti-e az embereket a keresőoptimalizálás?

Egyesek szerint még a SEO is „becsapás”, hiszen az információk természetesnek gondolt rendjét borítja fel. Vagyis a keresés során azok honlapjait részesíti előnybe, akik pénzt áldoztak a SEO, a keresőoptimalizálás megvalósítására, rendszerbe állítására.
De akkor mit mondjunk a keresők hirdetéseire? Pénzért akár a legrosszabbul megalkotott honlap, blog is élvonalbelivé lesz! Pénzért kikerülhető a teljes keresési filozófia, vagyis az üzleti érdek túlmutat azon?

Mindenesetre jómagam úgy látom – a találtatás, vagyis a nem tudatosan, célirányosan kívánt „eredmény” elérése egyre markánsabban lesz egyik jellemzője az internetnek.

Persze most, 2024-ben már a keresés is másmilyen, mint korábban volt. A mesterséges intelligencia másként adja a válaszokat. De a filozófia lényegében marad!

Bár ezekhez a kérdésekhez még nem találták fel a GPS-t, amely helyes (?) irányba terelhetné gondolatainkat, az interneten kereső emberként jó, ha legalább a kérdésekkel tisztába vagyunk!

***

Témába vág:

***

P.S.
A GPS működésére erősen hatnak a napkitörések, s meglehet, az általam tapasztalt okostelefonos „félrevezetés” is ilyen eseményből adódott.

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

Szólj hozzá!