Öreg blog bejegyzés fiatalos ruhában

Egy-két, évtizedesnél is korosabb blog gazdájaként osztom meg tapasztalatom a régi blog új ruhába öltöztetése tárgyában.
Fontos kérdés ez a keresőoptimalizálás szempontjából, hiszen egy webegység minőségét a szövegek tartalmának érvényessége, hitelessége, olvashatósága, kapcsolódásai mind-mind befolyásolják.
Ha régóta nem jártunk ősi blogunkban, érdemes a mentése és vírus ellenőrzése után frissítéseket végrehajtani a témán és a beépülőkön (plugineken) is.
Reszponzivitás, címkék, pluginek
Ellenőrizendő, hogy a régi blog reszponzív-e avagy sem. Ha nem, akkor két dolgot tehetünk:
- új, korszerű, reszponzív design-ra cseréljük a régit
- feltelepítjük a Jetpack plugint a WordPress com-ról (ha WP blogunk van) és beállítjuk a reszponzivitást
A hosszú ideje vezetett blogoknál könnyen előfordulhat, hogy a címkék nem egyöntetűek, hanem például a tulajdonnevek hol nagybetűvel kezdődnek, hol kicsivel, a több szóból álló kifejezések hol kötőjelesek, hol pedig aláhúzással vannak elválasztva és így tovább. Példaként a nyitóképen látható saját régi blogom címke felhő részletében, hogy Orbán Viktor neve és Pécs városmegnevezése kétféleképpen is előfordul. Ezt egységesíteni érdemes, mint ahogy jómagam is egységesítettem már a gerillamarketing blogban, ahonnan a minta származik.
A blog bejegyzések: tartalom és forma
Egy adott pillanatban mindig többet tudunk, mint korábban. Ráadásul az idő is mindig újabb és újabb megoldásokat szül és a régi bejegyzések tartalma, formája, megoldási metódusai elavulnak. És ez nem tesz jót a keresőben elfoglalt helyezésnek, a bejegyzésen töltött olvasási időnek (amely visszahat a keresőben elfoglalt helyezésre).
Tehát érdemes frissíteni a tartalmat a túlhaladott dolgok korrekciójával.
Jómagam például a ma már nem használt PageRank fogalom előfordulásánál pótlólag, Post Script megjegyzem, hogy ez a fogalom mára már nem használatos.
A megformáltság is lehet elavult.
Erre hadd mutassak egy példát. Egy korábbi, ősinek mondható bejegyzésem nem tartalmazott képet, nem volt strukturálva, azaz fejezetekre bontva a h2-h6 lehetőségekkel. Feljavítottam, hogy a mai követelményeknek megfeleljen. Íme, a két változat:
Előtte – utána változatok
Elötte:

Utána:

Lám, két h2-vel írt közcím, kép, képaláírás, alt a képhez – máris olvashatóbb részekre bontva és a keresőoptimalizálás szempontjából „mélyítve” a régi bejegyzés.
A blog bejegyzés és kapcsolódásai, linkjei
Ha az ősblogunk nincs a Google Analytics és a Google Search Console eszközökhöz kapcsolva, akkor most itt az ideje, hogy ezt megtegyük. Sőt, a közösségi média (social media) fiókjainkat is érdemes megnyitni, sőt azokban ajánlani egy-egy régi bejegyzést is, ha az még mindig aktuális. (Például: ilyen felütésekkel: Még ma is aktuális; Tíz éve így gondoltam; Sajnos semmi sem változott…)
A régi bejegyzés kifelé és befelé irányuló linkjeit is érdemes átnéznünk. A törött linkeket törölnünk kell, esetleg pontosítani, hiszen mások webegységei is módosulhatnak, változhatnak, megszűnhetnek. WP esetén ebben a munkában segítségünkre lehet a Broken Link Checker beépülő modul.
Több tucat, esetleg százas nagyságrendű bejegyzés áttekintése nem kis feladat. Ám ez a munka vissza fog térülni.
***
Kapcsolódó bejegyzések:
Keresőoptimalizálás – az alapok
Honlap optimalizálás – domain, url, title, description, keywords, főcím, alcímek, képek, alt
Még több információ a blogunkban a keresőoptimalizálás, a weboptimalizálás rejtelmeiről:
- Keresőmarketing, keresőoptimalizálás, online marketing – Budapesti kirándulás
- Keresőoptimalizálás vagy SEO – a keresőmarketing dilemmája
- Keresőoptimalizálás mozgó célra
- Keresőoptimalizálás és csőtörések
- A keresőoptimalizálás számai avagy 1-ről 2-re
- Keresőoptimalizálás a duguláselhárítás mögött
- A keresőoptimalizálás évszakai
- Blogszféra, blogsuli, blogvilág – magán és céges blog

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.