Keresőoptimalizálás mozgó célra

Keresőoptimalizálás, seo – ha statikus a céltárgy

Nagyon sokszor statikus célra kell tartanunk „fegyverünket”, a keresőoptimalizálást.
Vegyünk példának mondjuk egy ékszíjgyártót. Mivel mindig is ékszíjakat gyártott és azokat is fog gyártani, tulajdonképpen elegendő az ékszíj szóra „belőnünk” a webegységét. Ellentétben a mozgó, több elemű céltárgyakkal.

Egyszerűen még csak szinonímája sincs a szónak (és az egyszerűség kedvéért most ne akarjuk eladni külföldi piacon).
Tehát a vázlatosság szintjén megfogalmazva: a marketing munkánk során nyilvánvalóan az ékszíjunk sajátosságai alapján POZICIONÁLJUK a terméket és ezt tükröztetjük a webegységben is, azaz a szót (fogalmat) tartalmazni fogja a title, s a description-ban is PR-t alkalmazunk (Public Relations értelemben), vagyis KERESŐÜZENET-et helyezünk el.

Az egyértelműség kedvéért a fogalmak:

“A marketingszakma pozicionálásnak hívja a vállalkozások részéről megnyilvánuló azon aktív magatartást, amelynek során megkeresik kínálatuk megkülönböztető ismérveit, kialakítanak egy ún. egyedi értékesítési ajánlatot, majd ezt folyamatosan kommunikálják a potenciális vevőknek.”
Rekettye Gábor, Kisvállalati marketing, Akadémiai Kiadó, 2007. 113.old.

Keresőüzenet az – saját fogalmi meghatározási kísérletem -, amikor reklámot helyezünk el a kereső élvonalába vitt web-egységben, és az a keresőben megjelenik. Ezt a descriptionba tett texttel érhetjük el.

Keresőoptimalizálás, SEO – ha dinamikusan mozgó a céltárgy

Igen ám, csakhogy igen gyakran dinamikus a céltárgy(ak csoportja), gyorsan mozog és változik, egyetlen puskával, lassú célzással semmire sem megyünk.
Nézem az egyik utazási iroda ajánlatát, amely tele van „mozgó célponttal” – síelésre buzdító ajánlattal Ausztriába, bulgáriai tengerparti nyaralással, városlátogatással, egzotikus kirándulásokkal hőségben és szilveszterezéssel nagy hidegben.

Minden van itt, kelet és nyugat, dél és még annál is délebb.
Vagyis idények, földrajzi egységek, fizetési feltételek (last minute, akciós utak) és még számos fogalon köré bomlik a belső tartalom.

Könnyen beláthatjuk, hogy ilyen honlapok esetén a keresőoptimalizálásnak is dinamikusnak kell lennie, nem lehet egyetlen fogalom köré építeni a kulcsszavakat, ha azt akarjuk, hogy a webegység fel-feltünjön a keresőkben.
És miért is ne akarnánk?

Végiggondolandó keresőmarketing kérdések

Érdemes volna végiggondolnunk, vajon hány kifejezésre tudunk külső linket szerezni, nehogy olyan célokat határozzunk meg, amelyek teljesíthetetlenek. (Nem biztos, hogy van sielésalaszkán pont lapozz pont hu oldal, ahonnan linket kérhetnénk!)

Egy ilyen típusú oldal „kiegészítő tüzet” is elbír, sőt megkíván: PR-hírt a weben, Ads hirdetést, linképítés megkezdését, linkcserét, akár PPC szakember megbízásával.

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

Szólj hozzá!