
Egyre-másra kapjuk a híreket a magyar online magazinoktól, hogy DDoS attack érte a szerverüket, ezért valamennyi időre le kellett állniok. A kormányzat híreinek dominanciájában érdekelt webszájtok az ellenzék, míg a z ellenzéki dominanciában élő portálok a kormányzat és híveik kezét látják a dologban.
Bárkik is legyenek, akár jobb-, akár baloldaliak, akár oroszbarátok, akár Ukrajna harcának hívei, akik igyekszenek időlegesen tönkretenni egy-egy online hírportált tulajdonképpen az olvasót, vagy a portál valamely szolgáltatását igénybe vevőt nézik le!
Vagyis úgy képzelik, hogy akik azt a bizonyos portált olvassák, használják (vagy facebook hírfolyamot), nem képesek eldönteni, hogy számukra mely hírfelfogás, kommentár, magyarázat a megfelelő. Az olvasót egy tudatlan, netán ellenséges csoport tagjának képzelik, akiket majd megnevelnek a másféle világnézetű portálok szövegei, képei. Feltételezik, hogy olyan felhasználók nem is léteznek, akik sokoldalúan, több helyről tájékozódnak.
Ez a fajta hozzáállás nem új keletű és tapasztalhatjuk, hogy időnként más formát ölt.
Google bomba és fekete kalapos SEO
2012 júliusának végére pörgött a naptár, amikor az online-Magyarország addigi legnagyobb Google-bomba durranásától volt hangos.
A keresőben, a google hu alatt a gengszterek vagy a kurvák szó beütésére hekkelt, irreleváns találatokat kaptunk: első helyen a Fidesz honlapja állt!
E blog olvasói talán ugyanúgy nincsenek meglepve, mint jómagam, hiszen több írásomban is foglalkoztam azokkal a jelenségekkel, amelyek jól mutatták: online-Magyarország nem törődik a céges, valamint a politikai marketing fogalomkörében tárgyalható honlapok SEO-támadás elleni védelmével!
A politikai online marketing műfajában igyekvő webegységeket eddig is érték támadások. Ezt például olyan honlapokon mutattam be idáig, mint a pécsi polgármester választás idején Szili Katalin blogja, > Politikai online marketing és a SEOnomia tudománya
Azt láthattuk, hogy a keresőtáblán megjelenő komplex látogatói élményt, amelynek alapját a description-ben leírt keresőüzenet adja, a találat környezetében megjelenő találatok, pontosabban azok üzenetei jelentősen rombolhatják.
Mikor eredményes a Google-bomba?
Egy-egy Google-bomba persze, csakis akkor „robban”, vagyis csakis akkor ér el eredményt, ha van annyira érdekes a net polgárai számára, hogy szárnyára vegye a hírközlés, a közösségi média, a blogoszféra, a facebook közösségek – vagy mint akkor – a teljes online szekció.
Önmagától keveseknek jutna eszébe a gengszterek szó beütése, a hírözön hatására viszont nyilván számtalan érdeklődő „ellenőrízte” net-szerte, ha beírja a keresőlécbe a szót, tényleg a Fidesz honlapja jön-e elsőre elő.

Persze, most hihetné valaki, hogy néhány thai, német vagy koreai fórumon elhelyezett link irreleváns horgonyszövegével bármit meg lehet valósítani – mint a gengszterek szóra ültetett fidesz linkkel. De ez nem így van!
A Google ugyanis előbb-utóbb kiszűri az irányelveibe ütköző megoldásokat és a szükséges módon – ha kell, akkor a honlap letiltásával – reagál. Tehát a fekete kalapos (nem legális) megoldásokat érdemes elkerülni. Egyébként a Googlenak a webmesterek számára írt irányelveit a Webmestereszközökből lehet legkönnyebben elérni.
A SEO védekezés lehetőségei
Most többen a Google tehetetlenségén kacagnak, de nem gondolnak arra, hogy korántsem a Google az egyedüli felelős a blamázsért.
Vajon ellenőrzik-e az „áldozat” honlapok a bejövő linkeket? Miért nem fedezték fel a felfedezhetőt, miért nem jelezték a keresőnek a támadás tényét, hogy az megakadályozhassa a bomba robbanását?
Nem árt, ha van spam elleni SEO-s védelmi koncepció. Ami persze nincs, miért is lenne!?
A SEO támadás egyik felfedező helye lehet a Moz ingyenesen elérhető Link Explorer-e és a hárításban a Google disavow-links eszköze lehet segítségünkre.
A fogalmak definíciói
DDoS
A DDoS (Distributed Denial of Service) támadás egy olyan kibertámadás, amely célja az online szolgáltatások, weboldalak vagy hálózatok elérhetetlenné tétele. A támadók általában egy nagy számítógépes hálózatot, botnetet használnak, hogy egyszerre több ezer, vagy akár több millió kérést küldjenek egy adott szervernek vagy hálózatnak.
A túl sok kérés egyszerre beáramlása miatt a célzott szerver vagy hálózat túlterheltté válik és leáll, ezáltal nem tudja teljesíteni a valódi felhasználók kéréseit. Ennek következtében az online szolgáltatások, weboldalak vagy hálózatok nem lesznek elérhetőek az érintett időszakban.
A DDoS támadásokat gyakran szervezett bűnözői csoportok vagy hackerek hajtják végre, és céljuk lehet az adott szolgáltatások lebénítása, adatok ellopása vagy zsarolás. A DDoS támadások megakadályozása érdekében számos védelmi mechanizmus áll rendelkezésre, mint például a forgalomkorlátozás, a tűzfalak, a felhő alapú védelmi szolgáltatások és a terheléselosztó rendszerek.
Google bomba
A Google bomba olyan kampány, amelynek célja, hogy egy adott kifejezésre kattintva egy adott weboldal jelenjen meg az első találati eredményként a Google keresőmotorban. A Google bomba általában egy szervezett cselekvés, amelynek célja egy adott személy, csoport, vállalkozás, termék vagy szolgáltatás károsítása, vagy éppen a károsított fél gúnyolása.
A Google bomba működése azon alapul, hogy a Google keresőmotor a weboldalak közötti linkek mennyiségének és minőségének alapján rangsorolja a találati eredményeket. Ha sok weboldal linkeli ugyanarra az oldalra egy adott kulcsszóval, akkor a Google feltehetően magasabb rangot ad az oldalnak ebben a vonatkozásban, és a weboldal feljebb kerülhet a találati listán.
A Google bomba kampányok azonban a Google keresőmotor algoritmusaiban bekövetkezett változások miatt egyre nehezebbé váltak, és a Google is aktívan dolgozik az ilyen manipulációk megakadályozásán. Az algoritmusok fejlesztése mellett a Google további védelmi mechanizmusokat is használ, például a kézi beavatkozásokat, amelyek segítségével manuálisan szabályozza a találati eredményeket.
***
A szabályos – fehér kalapos – keresőoptimalizálásról, SEO-ról és a politika térnyeréséről:

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.