A SERP, a keresőtábla definíciója
SERP (Search Engine Results Page) az angol kifejezés rövidítése, ami a keresőmotorok találati oldalát jelenti. Amikor egy felhasználó keresést végez egy keresőmotorban, például a Google-ban, a keresőmotor egy listát jelenít meg a releváns találatokkal. Ez a lista a SERP, vagyis a keresőmotor találati oldala.
A SERP-en általában több találat jelenik meg, amelyek sorrendje és formátuma a keresőmotor algoritmusától függ. A találatok általában címeket, leírásokat és URL-eket tartalmaznak, valamint gyakran kiegészülnek egyéb elemekkel, például kiemelt kiemelésekkel, helyi eredményekkel, hirdetésekkel vagy speciális keresési funkciókkal, például képekkel vagy videókkal.
A SERP rendkívül fontos az online keresőmarketingben, mivel az első oldali találatok sokkal nagyobb eséllyel kapnak látogatókat és kattintásokat, mint a későbbi oldalakon megjelenő találatok. A webhelyek és vállalkozások gyakran optimalizálják tartalmukat és keresőmotor-barát technikákat alkalmaznak annak érdekében, hogy a lehető legmagasabb rangsorolást érjék el a SERP-en.
A konkurencia betegség
Néhány ismerősöm „konkurencia betegségben” szenved. Emberileg érthető, hiszen könnyen megszerezhető vírus ez, tehát korántsem leszólásként használom a „konkurencia betegség” kifejezést.
A tünetek legsúlyosabbika: a nyavalyában szenvedő iszonyú mennyiségű időt tölt a konkurensek honlapján, mert minden áron meg akarja fejteni a rejtélyt, miként lehetséges, hogy ezek a gyengébbnek látszó honlapok előtte állnak?!
És nem érti, ezért holnap és holnapután is meg még azután is elmélyült órákat szán a SEO alapú tanulmányozásukra, nem gondolva arra, hogy minden ott töltött perccel erősíti a konkurenciát!
SEO szakértőt is érdemes hívni
Egészséges megoldásnak azt tűnik, ha egyszer történik a legfőbb konkurensek honlapján alapos konkurencia elemzés, és legközelebb csak akkor, ha valamilyen változás ezt indokolttá teszi.
Az sem baj, ha ezt az elemzést SEO specialista, keresőmarketing szakértő végzi, hiszen több száz tényező befolyásolja a helyezéseket és a köztük való súlyozás meglehetősen sok tapasztalatot kíván.
Ráadásul itt nem arról van szó, hogy egy statikus mezőben egyenlő sebesség mellett haladnak a versenyzők, tehát csak egy kicsit gyorsítani kell a honlapunkon az előzéshez, hanem minden, még a pálya sőt a szabályok is dinamikusan változnak!
A saját honlap örökös vizsgálata
A „konkurencia betegség” másik formája, a saját honlapba való szerelembe esés, mert a mi honlapunk szép, a mi honlapunk jó, csak a keresők nem szeretik, pedig nézzük csak meg, milyen okos gondolatokkal van tele. És álló nap rajta csüngünk elégedetten, miközben haragszunk a Google nevű förmedvényre, mert ő nem szereti annyira a honlapunkat, mint az azt megérdemelné.
Ennek persze „orvosilag” lesz egy olyan szövődménye, hogy a saját gépünkben felhalmozódik a saját honlapra eső találatok száma és az ott töltött idő mennyisége, és ha újfent rákérdezünk a Googlera, hogyan is állunk a találati táblán, azt a választ kapjuk majd: az első helyen állunk!
Ám a valóságban, más látogatók számára ez nem így van!
És ekkor jó volna tudnunk, hogy a valóságos helyezést miképpen is tudnánk előcsalogatni!
Régen a helyezésünk potenciális lehetőségére a PageRank és az azt megmutató Toolbar adott információt, ma pedig a DA érték tölti be ezt a szerepet.
V.ö.: PageRank, keresőoptimalizálás – visszatekintés a kezdetekre
Mit állítsunk a számítógépünkön a valóságos helyezés megállapításához?
Első és legegyszerűbb megközelítésben Google Chrome alatt az Új Inkognitó ablak; Microsoft Edge alatt az Új inPrivate-ablak; Mozilla Firefox használatakor az Új privát ablak alatt érdemes rákeresnünk a kívánt kulcsszó vagy kulcskifejezés alapján a találati tábla (SERP) valódi helyezéseire.
Itt persze még bonyolíthatjuk kicsit a helyzetet a helyi találatokat előnybe részesítő helymeghatározással, a különböző országok, nyelvek kiszűrésével (és még egyéb megfontolásokkal is), de ez már annyira szerteágazó lehetőség halmaz, hogy járjon el mindenki a saját belátása szerint.
(Van persze más, bonyolultabbnak tetsző út is, amely a böngészési adatok törlésén és az internetes előzmények kikapcsolásán át vezet.)
Ha úgy vagyunk kíváncsiak, hogy a keresett honlap benne van-e az első 50 vagy első 100 találat között a SERP-en, akkor ehhez nagyon szép útmutatást kaphatunk a Moz blogjában: I’ve Optimized My Site, But I’m Still Not Ranking — Help! — Next Level (Optimalizáltam a webhelyemet, de még mindig nem rangsorolok – Segítség! – Következő szint).

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.