SEO: egok harca?

Amikor a SEO eredményre vezet
Amikor a SEO eredményre vezet

Kedves ismerősöm, Katalin írta elektronikus levelében, hogy megismerve néhány keresőoptimalizálással foglalkozó szakembert, ő úgy látja, a SEO, a keresőoptimalizálás tulajdonképpen egok harca, s az üzlet csupán máz ezen az egészen!

A győzelem vágya

Azt gondolom, hogy Katalin a lelkünkbe lát, s rávilágít a SEO egy igen fontos mozzanatára, a pszichológia hátterére – a győzni akarás momentumára, a siker szomjazására, amely nem hagyja békén az embert egészen a „győzelemig”.

Igen, a győzelem íze, illetve annak elérése az, amely miatt akár hetekig is feláldozzuk az éjszakáinkat, töprengünk, változtatunk, linkeket csoportosítunk át – mintha az életünk függene attól, hogy élre visszük-e a ránk bízott portált! Weboldal és honlap optimalizálás 24 órán át.

Előny a SEO-s kiválasztásánál is a pszichológia

Ám azt gondolom, hogy a bölcs megrendelő is hasznát látja a mi belső világunk ilyesfajta megismerésének.
Egyfelől a netet böngészve eleve tájékozódhat arról, kik azok, akik közül érdemes választania, mit tesz, mit tett az illető korábbi ügyfeleiért, megy-e kíméletlenül előre, harcolva folyamatosan – azaz a pénz hajtja csak napi nyolc órában vagy éjjel-nappal két marokkal szórja a bűvös bájtokat, mert győzni akar!

A megszállott, őrült SEO-s és a munkabér

Másfelől pedig tudnia kell, hogy az ilyen megszállott őrülttel csak kétszer lehet pénzről beszélni: egyszer, amikor röviden megállapodnak, s még egyszer akkor, amikor fizetésre kerül a sor. Ugyanis a pénznek ennyi a jelentősége, nem több, de nem is kevesebb.

A lényeg az azonosuláson van: mindketten ugyanazt akarják, s ebből a szempontból nagyon zavaró a kicsinyesség, amikor az egyik fél (a megrendelő), harc közben szigorúan üzletemberként viselkedő valaki, aki fillérre számol, fukar és alkudozó – s így vele és a céljával nem lehet azonosulni!
És attól a perctől már ránk is ránkragad a másik viselkedése – na jó, akkor a hét álljon öt napból, a nap legyen nyolc órás, s legyen az egész egyszerű szakmunka csupán!
Ilyen figurákból viszont százszámra a kínálat, s éppen ők azok, akiket a küzdőtéren, a Google SERP-en, vagyis a keresőtáblán általában leelőzünk.

A munkával való azonosulás előnyei és hátrányai

Az azonosulás a munkával azon képességünk, hogy azonosnak érezzük magunkat a munkánkkal, és hogy az adott munkát részének tekintsük az önképünknek és az identitásunknak. Azonosulásunk mértéke hatással van életünk különböző területeire, mint például a munkahelyi elégedettség, az egészségünk, a munkával kapcsolatos stressz és a munka teljesítménye.

Az azonosulás előnyei közé tartozik, hogy megnövelheti a munkahelyi elégedettséget és a motivációt, mivel pozitív hatással van az önbizalomra és az énképre. Az azonosulás hozzájárulhat a munka értelmesebbé válásához és az értékesebb kapcsolatok kialakításához a munkatársakkal és az ügyfelekkel. Az azonosulás a munkával javíthatja az életminőséget, mivel pozitív hatással lehet a fizikai és mentális egészségre.

Az azonosulásnak azonban vannak hátrányai is. Ha az azonosulás túlzottá válik, akkor az lehet, hogy túl nagy hangsúlyt kap az életünkben, és más területek, mint például a család és a barátok, háttérbe szorulnak. Ha azonosulásunk a munkával megszűnik, akkor az jelentős stresszt és érzelmi instabilitást okozhat.

Összességében, az azonosulás a munkával lehet előnyös és hátrányos is, és a mértéke döntően befolyásolja, hogy milyen hatása lesz az életünkre. Fontos, hogy egyensúlyt tartsunk az azonosulás és a más fontos értékek között az életünkben.

Mi a sikerélmény szerepe a hatékonyság növekedésében?

A sikerélmény olyan érzés, amikor elérjük a kitűzött célt vagy elvégezzük a feladatot. A sikerélmény fontos szerepet játszik a hatékonyság növekedésében, mert motiváló hatással van ránk, és ösztönöz minket a további erőfeszítésekre.

Az elvégzett feladat sikeres befejezése pozitív érzéseket vált ki bennünk, mint például a büszkeség, elégedettség, önbizalom és öröm. Ezek az érzések növelik a motivációt, hogy további feladatokat és célokat tűzzünk ki magunk elé, és több energiát invesztáljunk a munkánkba.

A sikerélmények azonban nem csak a motivációra hatnak, hanem a teljesítményünkre is hatással vannak. A sikeres teljesítés során megszerzett tapasztalatok és készségek, valamint az elért eredmények is növelik a tudásunkat és a tapasztalatunkat, ami további fejlődést eredményezhet a munkahelyünkön. A sikerélmények a pozitív önbizalom és a megfelelő stresszszint fenntartását is segítik, ami javítja a munkateljesítményt és az életminőséget is.
A sikerélmény elősegíti a munkánkkal való azonosulást is!

Ha azonban nem érünk el sikereket, akkor az hatással lehet az önbizalomra és a motivációra is. Ha nem érünk el sikert, az negatív érzéseket, mint a csalódottság, az elégedetlenség vagy az értéktelenség érzését okozhatja, és csökkentheti a motivációnkat, hogy további erőfeszítéseket tegyünk. Emellett, ha a munkánk során túl nagy kihívások elé állítjuk magunkat, olyanok elé amelyeket nem tudunk teljesíteni, az negatívan hat az önbizalmunkra, és csökkentheti az elégedettséget és a motivációt.

Összességében, a sikerélmény fontos szerepet játszik a hatékonyság növekedésében, mivel motiváló hatással van ránk és növeli az önbizalmunkat és az elégedettséget. A sikeres teljesítés során szerzett tapasztalatok és készségek további fejlődést eredményezhetnek, ami hozzájárul a munkateljesítmény és az életminőség javulásához.

***

De nem elég akarni, tudni is kell!

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

“SEO: egok harca?” bejegyzéshez 5 hozzászólás

  1. Kedves László!

    Tökéletesen igazad van. Ez valóban az egok harca. Most tértem vissza a ködös albionból és…hát nem is tudom szomorúan vagy örömmel…no mindegy, de látom, hogy „keresőoptimalizálás” szóra a második helyen vagy.
    Nagy a kihívás, ráadásul a nyaralás miatt kicsit visszacsúsztam, de most beleerősítek és kaparok felfelfelé 🙂
    Talán egyszer utolérlek.
    Egyszóval gratulálok az eredményhez!

  2. Szia, üdv idehaza! Köszönöm a gratulát! Hozzáteszem, ebben a mezőnyben benne lenni az első tízben – az éppen elegendő módon bizonyít egyfajta hozzáértést. Annyit pedig nem ér meg egy-egy hellyel előbbre kerülni, mint amennyi munka volna vele, hiszen itt egy fél helynyi elmozdulás is szinte körbeölelő betonban történik! Vissza akarok menni a negyedik-ötödik helyre – ott nyugalmasabb! 🙂 Más pályákon viszont – ami belefér! Üdv mégegyszer – itthon!

  3. Szia!
    Szerintem alapjaiban nagyon igaz az állítás. Sokat gondolkoztam, hogy mi választja el az embert az állattól, és nem igazán volt semmi helytálló ötletem. Az állatok is versengenek, nem igaz?:)

  4. Mélyen magamba néztem és ezt kellett írnom. Ha holnap írtam volna, lehet mást láttam volna magamban, de mára ez jutott. Egyébként nem erről szól az evolúciós harc?

Szólj hozzá!