Online hirdetések és a keresőoptimalizálás

Keresőoptimalizálás és hirdetés
Keresőoptimalizálás és hirdetés kapcsolatairól

A hirdetések kikerülhetetlenül jelen vannak online életünkben, akár felhasználói, akár tartalomelőállítói-közvetítői, avagy a keresőoptimalizálás szakértői vagyunk az internet tartalmainak.
Olyan internet használó, aki még soha nem kattintott volna hirdetésre aligha létezik.
De mit tudhatunk a felhasználók online hirdetést befogadó hajlandóságáról, vagy a távcső másik feléről nézve, a hirdetések elutasítottságáról?

Számos ellentmondás a hirdetések terén

Egyfelől sokat hallunk az online hirdetési bevételek milliárd dolláros bevételeinek növekedéséről (2016-ban a Google reklámbevétele 79,4 milliárd dollár volt), másfelől statisztikák látnak napvilágot a reklámkerülés izmos jelenlétéről.

Sokat hallunk arról, hogy a Facebookon hirdetni kell, mert ott található immár kétmilliárd felhasználó, miközben másutt a hamis forgalmat generáló reklámbotokról, az influencerek álkövetőinek százezreiről olvashatunk.
Egy kis keresés a Google-ben és ömlenek a hírek a hamis követők világáról:

Hamis követőkről könyvtárnyi bejegyzés a Googleban
Hamis követőkről könyvtárnyi bejegyzés a Googleban

Az Ogilvy a reklámról a digitális korban c. könyv szerzője egyebek mellett ezt írja:

„Egy … felmérés szerint a B2C-tartalmak 80 százalékára fel sem figyelnek a fogyasztók.”

Komplexitás a látogatók elérésében

Ám hirdetni mégiscsak kell. Például elindítunk egy honlapot, még senki sem tud annak nagyszerűségéről, a keresőoptimalizálás hatása még nem érvényesül, mert nem is érvényesülhet – azaz hirdetni muszáj.
Tipikusan ez a Google Ads (korábban Google AdWords névre hallgatott a keresőkirály online hirdetési rendszere) és/vagy a Facebook lesz a terepünk.
Mire számíthatunk?

Organikus vs. Ads

A minap Lily Ray a MOZ.com-on megtette nekünk azt a szívességet, hogy 1400-as mintán kikutatta az USA-ban, hogyan viszonyul a weben a kereső ember az Ads hirdetésekhez illetve az organikus találatokhoz. (Whttps://moz.com/blog/new-google-survey-results e Surveyed 1,400 Searchers About Google – Here’s What We Learned).

  • 47% soha vagy csak ritkán kattint a Google Ads hirdetésre
  • 25% többször kattint organikus találatra, mint Ads megjelenésre
  • 19% nem tesz különbséget: amelyik pontosabb válasznak tűnik a kérdésére
  • 4% többször kattint Ads hirdetésre mint organikusra
  • 4% ritkán vagy soha nem kattint organikus találatra

Ebből az adatsorból és a fenti ellentmondásokból az következik, hogy hiba volna csak hirdetésekre hagyatkoznunk, komplex megoldásokat kell találnunk, ha üzeneteinket el akarjuk juttatni potenciális ügyfeleinkhez.

A siker kulcsa a komplexitás, az összetett megoldások használata

Facebook és más közösségi média platformok, Ads, célzott hirdetések, helyi találatok biztosítása, térképes jelenlét, keresőoptimalizálás – vagyis a sikerhez a komplexitás vezethet el.
A keresőoptimalizálásnak a fenti mixbe kiemelt helyen történő felvétele mellett szól az úgynevezett „önkiszolgáló reklám” jelensége.

Ez azt jelenti, hogy a kereső ember csakis akkor akar és tud érdemben találkozni a honlappal, a hirdetéssel, amikor az adott terméket, szolgáltatást éppen keresi.
Ugyanis aki figyelmét összpontosítva éppen szálkamentes fafurulyát keres, annak hiába ajánlunk a weben fahéj ízesítésű mézesmadzagot.

*****

A keresőoptimalizálás témájába vág:

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

Szólj hozzá!