Hol hányadik a honlapod és mikor?
Kicsit bonyolultnak tűnhet a cím felvetése, amire az alcím még egyszer rátesz, de az alábbiak indokoltá teszik ezeket a megfogalmazásokat.
Számos okból szükségünk lehet annak ismeretére, hogy SEO munkánk, a keresőoptimalizálásunk milyen eredménnyel járt, vagyis mennyire áll elérhető pozícióban a honlapunk. Ennek népszerű, közkeletű kifejezése a keresőmarketing iránt érdeklődők körében a „hányadik vagy a Googleban” kérdés.
És a valóság az, hogy nem is olyan egyszerű felelni erre a – a helyi keresés tárgykörébe is tartozó – kérdésre!
Más eredményt kapunk mobilon és asztali gépen és akkor is más eredményhez jutunk, ha más városban jön ránk a kérdezhetnék.
Az sem mindegy, hogy a gépünkből egyenesen vagy inkognitó módban igyekszünk a honlapunk, blogunk vagy webáruházunk helyét megállapítani a SERP, vagyis a találati tábla felületén.
Ám nem is olyan vicces ez mondjuk egy olyan vállalkozás számára, amelynek több, különböző városban is van értékesítési egysége, s a menedzsment tudni szeretné, melyik városban érhető el jó vagy rossz pozícióból a cég.
Organikus találatok és hirdetésből szerzett közönség
Ahol kedvezőtlen az organikus találat helyzete, ott például Google Ads hirdetéssel szükséges lehet a közbeavatkozás és erősíteni kell a keresőoptimalizáláson. Például a linképítés lehet eredményes megoldás.
(Kisebb réteget érint, de az optimalizálást végző szakértő vagy ügynökség is tudni szeretné, hogy az országban vagy Európa-szerte, esetleg a Glóbuszon szétszórtan meglévő ügyfelei hogyan állnak a számukra fontos településeken. Az ügyfelekről pedig nem is beszélve.)
Régen könnyen elérhető volt a Google menüjében egy olyan opció, amelyről pillanatok alatt abban a városban lehettünk, ahol lenni akartunk és onnan megtekinthettük, hogy az adott városban lakók mit látnak egy-egy kérdés beütése után a keresőben.
Pontos helyadatok, saját tapasztalatból
Ma már kicsit bonyolultabb a helyzet, de máris mutatom lépésenként a virtuális helyváltoztatás „titkát”, a pontos helyi adatok beszerezhetőségének útját:
- A Google Chrome keresőbe írd be a keresett kulcsszót.
- Ezután következzék a jobb egérgomb megnyomása egy üres területen – erre előjön egy kis „táblázat”.
- Innen válaszd a Vizsgálat sort és kattints rá.
- A Sensors x menüpontot válaszd.
- Itt a Geolocation legördülő menüből a Custom location-t válaszd ki (ha csak nem az előre „beégetett” városok aktuális Google-állapotára vagy kíváncsi – mint mondjuk San Francisco-é).
- Ide írd be a kívánt hely szélességi és hosszúsági fokát, magyarán a koordinátáit. Mind a szélességi-, mind a hosszúsági fok beírása után üss enter-t, majd zárd be a segédoldalt. (A koordináták a Térkép találatok címsorából kivehetők, ha a kívánt városnévre keresünk, de direkt módon is rájuk kérdezhetünk a keresőben).
Mutatok példát is. Itt az árnyas, jó levegőjű Margit-szigetről pásztázhatjuk Budapest számunkra fontos kulcsszavait, kulcskifejezéseit, bárhol is van a számítógépünk a nagyvilágban:
- A lap alján Pontos helyadatok használata – kattints rá, és indulhat a helyi keresés
Ne konkrét számként, tendenciaként tekints a helyezésre!
Ám korántsem mellékesen megjegyzem, hogy az a sorrend, amelyet megkapunk, lehet, hogy a jövő héten is igaz lesz, de az is könnyen megeshet, hogy óránként változik. Tehát a „mikor voltál hányadik és hol” bonyolult kérdése volna az igazi, de ilyen kérdést kár feltennünk, annyira abszurd.
A Google Cégem profil helyben tarolhat
A helyi gyártók, szolgáltatók, üzletek, webshopok számára a Google Cégem jelenthet egy másfajta megjelenést. Ez is lehet a konkurenciaharc terepe, és az is. Itt is fontos, ezen a felületen a megjelenés sorrendje.
Íme egy rövid elemzés arról, mit tudhatunk meg a Cégemen keresztül: Kritika helyi üzletekről és profit
Egyre inkább célravezetőbb tendenciaként tekintenünk az organikus Google-helyezésekre!
***
Hasznos tartalmak a keresőoptimalizálás és a SEO sikeréhez:
- A keresőoptimalizálás számai
- A keresőoptimalizálás fő kérdése: hányadik vagy a Googleban?
- Google Cégem a hivatalos név
Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.