Látens Szemantikus Indexelés – az LSI több mint szinoníma

Fontos az LSI: Latent Semantic Indexing – Látens Szemantikus Indexelés

A Látens Szemantikus Indexelés Google-barát .

Ha körbenézünk a nemzetközi színtéren, hogy a SEO gurui mit tippelnek fontos momentumnak a következő évekre a keresőoptimalizálás területén, egészen biztosan találkozni fogunk a Látens Szemantikai Indexelés (angolul az LSI – vagyis a Latent Semantic Indexing) fogalmával.


Az LSI több, mint a szinonimák, a rokonértelmű szavak használata a kulcsszavak kiegészítésére. Olyan fogalmi hálót jelent, amely a rejtett logikai kapcsolatokat is feltárja, pontosabban aktiválja a szövegünkben.
A Google mára már eljutott arra a szintre, hogy ezt a látens, háttérben megbúvó fogalmi hálót is érzékeli és jutalmazza.
De mit értsünk ez alatt? Lássuk az élő, eleven content SEO-ból vett példákat.

Az egyik SEO ügynökség blogjában olvasom: ha a fociról írsz, ne csak a szabályokról beszélj, a kapufáról, a férőhelyek számáról, hanem említsd meg például Ibrahimovics vagy Messi nevét, és akkor a Google látni fogja, hogy a szöveget, a postot író ember tényleg otthonosan mozog a foci világában. A labdarúgás kulcsszót itt Messi és Ibra neve fogja erősíteni, s nem a stadion férőhelyeinek a száma.
Az angol nyelvterületen, mint arról nyitóképünk is árulkodik, már LSI kulcsszó generátor is működik, megkönnyítve a content SEO területén bukdácsoló online marketinges pályatárs munkálkodását.

Persze aligha kell mindjárt külföldre szaladnunk keresőmarketinget érintő példáért.

A Koala Autóbérlés példája

Ha rápillantunk az egyik, az autóbérlés, autókölcsönzés ipar jeles képviselőjének honlapjára (Koala Autorent), már a domain elárulja a két legfontosabb kulcsszavát: autóbérlés, autókölcsönzés.
A nyitóoldal szövegét böngészve láthatjuk, hogy ezek a szavak ragozott, képzett és mindennemű formában előfordulnak, de mindez még csak a „hagyományos” keresőoptimalizálás feltételeinek tesz eleget.
Ami viszont már az LSI tudatos használatára utal: a hajtás fölött (!) megjelennek fogalmi szinonimák:

„…és mi levesszük az autókölcsönzés, a rent a car, a car rental terhét a válláról.”

Koala Autorent honlap

Tehát a Magyarországon is ismert nemzetközi kifejezések is helyet kaptak itt, ráerősítve az alap kulcsszavakra.
Ám a hajtás alatt is látunk érdekességet. Látszólag funkció nélkül autómárkák neve sorolódik:

„mert megbízható, közkedvelt, Európa-, sőt világszerte ismert autómárkákat ajánlunk (pl. Ford, Skoda, Peugeot, VW, Volvo, Toyota)”

Pedig teljesen logikus és releváns az összefüggés: az autókölcsönző autómárkákat kölcsönöz. És ez már tényleg a Látens Szemantikus Indexelés fogalomkörébe tartozó jelenség, amely előbb-utóbb a SERP-ben (Search Engine Results Page), közkeletű nevén a keresőtáblán, vagy még egyszerűbben a Googleban is érvényesülni fog és előbbre viszi az autókölcsönző honlapját.

De mutathatok más magyar példákat is a Látens Szemantikus Indexelés használatára. A Hotel Pécs oldalán olvasható ez a szövegrész, amelyben a sárgával jelölt rész mutatja a szállodaiparhoz fűződő erős kötődést, igazán messzire nyúlva Pécstől:

Ötcsillagos Látens Szemantikus Indexelés
Forrás: Hotel Pécs

Az LSI tudományos megközelítése és SEO értelmezése

A Látens Szemantikai Indexelés (LSI) egy olyan eljárás a természettudományos információ-feldolgozás területén, amely lehetővé teszi, hogy szövegeket csoportosítsunk és elemződjük azok tartalma alapján. Az LSI az alapját képező dokumentumokat ún. „témákká” alakítja át, és lehetővé teszi azok szemantikai kapcsolatainak meghatározását. Az LSI algoritmusának alapja a Singular Value Decomposition (SVD), amely a dokumentumokat vektorokká alakítja, és a vektorok közötti kapcsolatokat számolja ki.

Az LSI használata a SEO-ban annak köszönhető, hogy a Google és más keresőmotorok is használják az LSI-t a keresési eredmények kiszolgálása során. Az LSI segít a keresőmotoroknak megérteni, hogy a weboldalak tartalma milyen témákkal kapcsolatos, és hogy milyen szavak és kifejezések kapcsolódnak ezekhez a témákhoz. Ezáltal a keresőmotorok könnyebben megtalálják a releváns tartalmakat, és javítják a találati lista minőségét.

Az LSI alkalmazása a SEO során azt jelenti, hogy a weboldalak tartalmát olyan kulcsszavakkal kell optimalizálni, amelyek szorosan kapcsolódnak a témához, és amelyeket az LSI azonosított a szövegben. Az LSI figyelembe veszi a szinonimákat, a hasonló kifejezéseket és a kapcsolódó témákat, így az optimalizált tartalom sokkal inkább összhangban lesz a keresési szándékkal, és magasabb rangot érhet el a találati listán.

***

Ami a szövegírás, a keresőoptimalizálás és a SEO témáját illeti:

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

“Látens Szemantikus Indexelés – az LSI több mint szinoníma” bejegyzéshez 4 hozzászólás

  1. Érdekes dolog ez a Látens Szemantikai Indexelés téma. A régi időkben a választékos beszéd a műveltség egyik fontos jele volt, úgy látszik ma már ehhez is külön eszközre van szükség. Biztos gyorsabb, mint elolvasni a világirodalom legjobb könyveit. Már látom, hogy külön szoftver kell ahhoz is, hogy a szakdolgozatokban a tanár ellenőrizze a hallgató használt-e LSI generátort!
    Nekem egyébként jól jön ez az LSI rendszer – bár nem tudom ez a Google magyar változatában is benne lesz-e?
    Én a frontvonali vezetők fejlesztésével foglalkozom, de ez egy gyűjtőszó, úgyhogy ezután még tudatosabban kell figyelnem arra, hogy a sorvezető, művezető, csoportvezető, műszakvezető szavakat is használjam.
    Kíváncsi vagyok a SEO szóra mit ajánl az LSI generátor?

  2. Szia, köszönöm a véleményed és a kérdéseid!
    Én is úgy vagyok kicsit, mint te: a szinonimák és a témával összefüggő tények megjelölését biztosító szavak természetesnek kellene lennie, hogy szerepeljenek egy írásműben.
    Nos, nézzük a kérdésedre a választ, az LSI generátor mit ad ki a SEO szóra. Amit ebből példának mutatok, az csak töredéke az eredménynek:

    • website optimization techniques
    • web page optimization
    • getting website on search engines
    • learn seo
    • site optimization
    • seo for wordpress
    • how to use yoast seo
    • wordpress seo tutorials
    • how to search engine optimize your website
    • top seo consultants
    • independent seo consultant

    De gondoltam, ha magyar LSI generátor nincs is tudtommal, a te szakmád internacionális szavaira rákérdezek, hátha hasznát veszed némelyik változatnak. A frontline leader (frontvonali vezető) kifejezést tettem a generátorba és az eredményből mutatok is egy kis mintát:

    • front line leader definition
    • front line leader job description
    • frontline leadership basic principles
    • front line leadership book
    • front line leader salary
    • frontline leadership development program
    • frontline leadership academy
    • frontline leadership skills
    • front line manager responsibilities
    • front line manager skills

    Persze lehet, más kifejezéseknek is hasznát vennéd, tehát megadom a generátor elérésének linkjét:
    http://lsigraph.com/

  3. Köszönöm Laci!
    Megnéztem az oldalt és elkezdtem játszani vele. Beírtam a training szót és azt írta, ha nem népszerű a szó akkor nem tud segíteni. Beírtam a coachingot, arra meg teleírta a lapot. Valószerű az angolul beszélő világban a coaching sokkal népszerűbb, mint a tréning.

    A Pécs szóval sem tud mit kezdeni, de a Budapest szóval megint teleírja a képernyőt. Nem tudom mennyire jó hír, hogy az első ajánlása, hogy „nightlife danger”!

  4. Sajnálatos, hogy még csak angolul használható a dolog, hiszen nagyon hasznos, sok lehetőséget rejt. És nemcsak a SEO szempontjából, hanem a szövegírók életét is megkönnyíti, sőt előrevetíti a trendeket – bár remélhetőleg a fent említett Budapest keresőszóra kiadott „nightlife danger” nem ez a kategória! 🙂

Szólj hozzá!