Az elmélet és a gyakorlat olykor a keresőoptimalizálás terén is ütközik
A szakértői közmegegyezés szerint a másolt tartalmakkal, a duplikációval úgy bánik el a Google, hogy a két azonos szövegű bejegyzésből az egyiket eltávolítja a keresőtábláról, mert nem akarja ugyanazt a tartalmat kétszer vagy akár többször megmutatni a látogatónak.
Ám sajnos, ez nem mindig történik így.
Arra nézvést sajnos nincsen semmilyen garancia – állítja a szakmai köz – , hogy a keresőkirály pontosan azt a változatot fogja megőrizni, amelyről a másolást történt. Vagyis könnyen lehet, hogy a tolvaj jön ki győztesen a lopásból. Ezt viszont igazolhatom.
Ilyesmivel nem szívesen foglalkozik az ember. Nem az online szövegtolvajlás struktúráinak, részleteinek, a lefülelés módszereinek megismerésére szánná a keresőmarketingre, online marketingre szakosodott egyén vagy vállalkozás az idejét.
Sajnos egy érdekes esemény akaratom ellenére mégis belerángatott a témába.
Történt, miként a fenti képen mutatom is, hogy egyszercsak váratlanul noindex alá került az ügyfelem általam kezelt honlapjának egy régi, 2013-ban kelt bejegyzése. Minderről a Google Search Console fiókja tudósított.
A Google is tévedhet – résen kell lennünk
Én ilyesmit, mármint bejegyzés letiltást az internet nyilvánossága elől „nem rendeltem” a WP-től vagy a beépülőitől, nem is volt nyoma ennek sehol!
Váratlanul jutott eszembe, hogy talán olyasmi történt, ami a meglepetés erejével hat: esetleg a Google tiltotta le a bejegyzést.
Beütöttem a Google keresőjébe a bejegyzés egy szövegrészletét, és mit tesz Isten, ráleltem egy olyan honlapra, amely egy az egyben vitte a teljes szöveget.
Az ügyfél egy meglehetősen kurrens üzletágban fut és a nyomozásom után meghökkentő eredményekre jutottam.
A tolvaj honlap minden menüjébe mástól zsákmányolta a szöveget, hol teljes bejegyzéseket, hol csupán szövegrészleteket tulajdonítva el. Hamarosan öt olyan vállalkozásra bukkantam, amelyeket – ügyfelemmel együtt – meglopott!
Ilyenkor persze a szakmai közvéleményre gondolva azt hihetnénk, hogy a Google ezt a honlapot nem engedi villogni fent a meglopottak előtt, ez már a Googlenak is sok. Nem várnánk, hogy ugyanazzal a szöveggel másokkal együtt fent lehessen a weben.
De ez sajnos nem így van, bár egy esetben olyan vállalkozás bejegyzését tiltotta ki a keresőből, amelytől a másolt tartalom származik – vagyis ahogyan várnánk, bár falsul – megszüntette a duplikációt!
Columbo hadnagyként nyomozok a weben
A nyomozásom során további érdekességek is felbukkantak. Ügyfelem címlapjának egyik bekezdése egy az egyben hét másik honlapon, blogon feltűnik, szó szerint hirdetve a vállalkozás nagyszerű hozzáállását a szóban forgó szolgáltatás területén.
Itt persze már csődöt mond a nyomozói tudomány, Starsky és Hutsh se tudná megállapítani, ki vlehetett az első tolvaj, és ügyfelemtől vagy az első zsákmányszerzőtől vitte-e az online szajrét a második. És mondom, hét szereplőssé lett a bűnügyünk.
Mit tehettem mást: azt a fejezetet töröltem és írtam helyette mást!
És ami hab a tortán: a fentebb megénekelt lopós honlap még saját magát is meglopta. Az eltulajdonított bejegyzést a céges facebook fiókjában is közzé tette.
A megoldás?
Ügyfelem felvette a kapcsolatot más meglopott vállalkozással is és felszólították a tolvajt a lopott holmi törlésére – és ez meg is történt. A honlap jelenleg 404-es kódot mutat. Újjáépítése remélhetőleg nem elcsent szövegekere épül majd.
Ha mégsem, akkor jön a Googlehoz a bejelentés:
https://www.google.com/webmasters/tools/spamreportform?hl=hu
*****
A téma mindig aktuális.
Az Internet tolvajai – mindent szétlopnak
Már a tolvajt is meglopják az Interneten
Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.