AI a nagy újdonság szóba állt velem

AI - mesterséges intelligencia. (AI. Gerd Altmann képe a Pixabay-en)
AI. Gerd Altmann képe a Pixabay-en

Beszélgetés a mesterséges intelligenciával

A világraszóló újdonság a ChatGPT, amelynek révén kérdés-felelet formájában kikérhetjük a mesterséges intelligencia „véleményét” fogadta regisztrációmat.
Egy keresőmarketinggel – SEO-val, keresőoptimalizálással – foglalkozó blog képviseletében azonnal a lényegre tértem, s megkérdeztem AI-t:

– Van értelme a SEO kifejezésre optimalizálni egy weboldalt, vagy az nem lesz versenyképes a Google keresőjében?

A válasz azonnal megérkezett, amit nagyon kis mértékű csiszolással közzé is teszek:

„- Egy webhely optimalizálása a „SEO” kulcsszóra kihívást jelenthet, mivel ez egy tág, rendkívül nagy versenynek kitett kifejezés. Számos webhely és vállalkozás kínál SEO szolgáltatásokat, így nehéz lehet előkelő helyen szerepelni ezzel a kifejezéssel.
Hatékonyabb lehet, ha a vállalkozásához vagy szolgáltatásaihoz kapcsolódó konkrét, long tail kulcsszavakra összpontosít, amelyek kevésbé kitettek a versenynek, és célzottabb forgalmat irányítanak webhelyére.”

AI – a mesterséges intelligencia

A válasz tulajdonképpen azt a tartalmi átlagot hozta le, ami közismerten jelen van a köztudatban. Attól semmilyen irányban nem tért el, semmilyen extrát nem mutatott föl.
De bármiféle értékelés előtt rátértem a következő, az első párbeszédből következő két kérdésre. Ugyanis ha nem a SEO a nyerő kulcsszó, akkor nézzünk másik után. Mutatom a kérdéseimet a válaszokkal együtt.

Témánk lett a keresőmarketing

– A keresőmarketing fogalmát hogyan határozhatjuk meg, milyen részterületei vannak és SEO szempontból hatékony kulcsszónak számít-e?

– A keresőmarketing a webes keresők segítségével történő online marketing tevékenységet jelenti, amelynek célja a weboldalak megjelenítése a keresők eredményei között. Részterületei:
– a keresőoptimalizálás (SEO),
– a fizetett keresési hirdetések (PPC) és
– a keresőmotor-marketing (SEM).
Az SEO szempontból egy kulcsszó akkor hatékony, ha az adott célközönségnek fontos információkat jelenít meg a weboldal, és a keresőmotorok szerint releváns és fontos. Az egyes kulcsszavak kiválasztása a keresőmarketing része, és segíthet a weboldal megjelenésének javításában a keresők eredményei között.

AI – a mesterséges intelligencia

A fizetett keresési hirdetések (PPC) látogatószáma vajon erősíti-e a Google besorolását vagy arra csak az organikus találatok képesek?

– A fizetett keresési hirdetések (PPC) látogatószáma önmagában nem befolyásolja a Google besorolását. A Google besorolást az organikus találatok alapján határozza meg, amelyek a weboldal tartalmának minőségét, relevanciáját és megbízhatóságát jelzik. Azaz, a Google a weboldal minőségét határozza meg az organikus keresési eredmények alapján, nem pedig a fizetett hirdetések látogatószáma alapján. Azonban a PPC hirdetések segíthetik a weboldal növekvő látogatottságát, ami kedvezően befolyásolhatja a weboldal organikus besorolását a jövőben.

AI – a mesterséges intelligencia

Első benyomások a mesterséges intelligencia képességeiről

Vajon milyen eredménnyel használható például blogbejegyzés vagy cikk írására az AI? Mint fentebb már megjegyeztem tapasztalatom szerint a mesterséges intelligencia igen komoly tájékozottságot mutat, amelyek alapján egy átlagos véleményt képes megformálni, olykor mindenféle differenciálás nélkül.
(Például rákérdeztem az online marketinges témák után a gyermekkori skarlát fertőzőképességének idejére, amire egyszerűen két hetet határozott meg. Holott antibiotikum szedése után 24 óra múltán elmúlik a betegség eme képessége.)

Vagyis keresőoptimalizálási szempontból feltűnő lehet az extrák hiánya, a különböző entitásokat felmutató eszközök-módszerek hiánya. Élő online marketing szakértő a mesterséges intelligenciáról szólva nem hagyná ki például Csepeli György témához kapcsolódó könyvének említését: Ember 2.0.
A SEO szakember linkkel kapcsolódna a relevanciát mutató bejegyzésekre, például: A mesterséges intelligencia fogorvoshoz megy.
A keresőmarketing guru a LSI módszerével is élne, hogy bizonyítsa tájékozottságát a témában.
Megemlítené, hogy a mesterséges intelligenciára való hivatkozás már céglogóban is helyet kapott, vagyis nem csak szövegben, hanem kép által is egyfajta többletre utal az AI alkalmazása a munka során.

AI, mint céglogó

Hogy mi az LSI? Legyen egy válaszunk a mesterséges intelligenciától majd egy eleven szakértő bejegyzéséből.

– Az LSI (Latent Semantic Indexing) csak egy bejegyzés vagy cikk szépségét növeli, vagy direkt és indirekt módon növeli a Google általi megjelenítést a weben és a bejegyzés, cikk értékét a keresőtábla vonatkozásában?

– Az LSI (Latent Semantic Indexing) célja a weboldal tartalmának értelmezésének javítása a keresőmotorok számára. Az LSI analizálja a szövegek kapcsolatait a kulcsszavak között, és megkísérli megtalálni a tartalom valódi értelmét. Ennek eredményeként a Google jobban értelmezheti a weboldal tartalmát, ami kedvezően befolyásolhatja a weboldal keresőtáblán történő megjelenítését. Azaz, az LSI nem csak direkt módon, hanem indirekt módon is növelheti a Google általi megjelenítést és a bejegyzés, cikk értékét a keresőtábla vonatkozásában. Az LSI-t használva a weboldal tulajdonosai kiemelhetik a tartalmuk relevanciáját a keresőmotorok számára, ami segíthet a jobb keresőtáblai pozíciók elérésében.

AI – a mesterséges intelligencia

És lássuk, hogyan közelít ehhez a fogalomhoz az élő szakember: Látens Szemantikus Indexelés – az LSI több mint szinoníma.

Ahogy mondani szokták: a jövő elkezdődött!


És a témában egy kis többlet:

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

“AI a nagy újdonság szóba állt velem” bejegyzéshez 2 hozzászólás

  1. Kedves László!

    Azt tudjuk, hogyan keres az AI? Alaposan végigolvassa az írásokat vagy az AI is kulcsszavakra keres, csak gyorsabban?
    Ha jól akarjuk használni az AI-t akkor tényleg jobban kell tudnunk kérdezni?

    Köszönöm a cikket! Érdekes világ elött állunk. Jó lenne pár évvel fiatalabbnak lenni!

    SÁndor

  2. Kedves Sándor!
    A kulcsszavas keresés fölött eljárt az idő. A nyelvi összefüggéseken van a hangsúly, a mesterséges intelligencia is ilyen alapokon áll tudomásom szerint.
    Ha a weben keresünk, akkor nagyobb részt már nem egy kulcsszóra keresünk, hanem összetett kifejezésekben fogalmazunk. Ráadásul nem csak írásban, hanem szóban, sőt képben is tehetjük.
    A kérdéskultúránkon érdemes csiszolnunk.
    Keresőoptimalizálóként is változtatnunk kell az eddigi menetrenden. Még pontosabban kell „kitalálnunk”, hogy mire keresnek az emberek az általunk is kínált területen és ezekre kell koncentrálnunk. Miközben kapunk egy bivaly erős versenytársat, aki-ami az AI/MI.

Szólj hozzá!