A keresőoptimalizálás elhanyagolt területei

SEO stratégia: elől lenni
SEO stratégia: elől lenni

SEO szabály: a lényeg mindig elől legyen

A szövegben az első szavak „értéke” a SEO, a keresőoptimalizálás során mindig nagyobb lesz, mint a századiké!
Minél előbb áll valami egy honlapon, blogon vagy ezek valamely részegységében – annál fontosabbnak tekintjük azt. Mivel a webet feltérképező robotokat is emberek készítik, azok is ezt az értékrendet követik. Vagyis az egyes részegységeken belül (title, text…) a sorrendiség nagyon is számít.

Ehhez képest gyakorta találkozom azzal a hibával, hogy a honlapkészítés első lendületében elhatározott számos idegen nyelvű változatot jelképező zászlócska vagy nyelvet tükröző szócska mögött nincs tartalom. Az alkotó hév a magyar nyelvnél megáll és nem moccan az istennek sem tovább.
Viszont a tartalom nélküli, jellemzően angol, német zászló-giff vagy szó ott virít a webegység elején, foglalva a semmivel, vagyis a tartalom hiányával a honlap első, SEO szempontból kiemelt területét.

Az online marketing, a keresőmarketing általános szabályait is sérti ez a jelenség, hiszen a látogatóbarát honlapnak aligha ismérve a nem létező tartalom kínálata. Éppen ezért az egyelőre felesleges zászlócskákat – a honlap keresőkben elfoglalt helyezésének segítése érdekében – takarítsuk el!

Városmarketing

A „Köszöntjük honlapunkon” mondat és a gutaütés kapcsolata

Köszöntjük honlapunkon! – olvasom számtalan honlapon, első mondatként persze, fő helyen, heading 1-gyel, fejezetcímként, meg is „strongolva” rendesen, hogy a vak is lássa, mennyi közünk van a SEO-hoz, magyarul a keresőoptimalizáláshoz és az online marketinghez is.
A leghelyesebben akkor járunk el, ha a látogató helyzetébe képzeljük magunkat, aki keres valamit a neten, vélhetően és jellemzően több honlapot is meg fog látogatni. És mindenütt köszönteni fogják a honlapon, kimelt helyen, a lényeg helyén, a kínálat helyén, vagyis annak helyén amit éppen keres. Ez a szín tiszta gutaütés iskolapéldája.

Korábban már felhívtam a figyelmet ugyanennek a jelenségnek a még torzabb változatára, amikor is a települési honlapok készítői abból a meggyőződésből kiindulva, hogy ez így illik, polgármesteri köszöntővel riogatják a látogatót, holott azt az embert még nem találták fel, aki egy polgármesteri köszöntő miatt keresne rá valamelyik község vagy város honlapjára a Googleban!
A látogató a polgármester személyénél, köszöntőjénél érdekesebb dolgok iránt szokott érdeklődni: sportesemény, kulturális élményszerzés, gasztronómiai kiruccanás helyszínének keresése a jellemzőbb.

A SEO, a keresőoptimalizálás és a Sajtószoba

Nincs lehangolóbb, mint egy üres Sajtószoba menü a honlapon. Az üresség a cég életének visszhangtalanságáról, vergődéséről, kudarcáról árulkodik. Jobb esetben a honlapvezetés gondatlanságáról, de az sem mentség, az sem menedék a látogató negatív értékítélete elől.
Arról már nem is beszélve, hogy a Sajtószoba híre nyilván a cég vagy a vállalkozó fontos kulcskifejezéseitől, kulcsszavaitól lesz hangos, hiszen azért is lett sajtóhír vagy sajtónak szánt hír-kezdemény a dologból, mert a cég és a világ kapcsolatában valami fontos történt.

A > Sajtószoba a példa rá: gyakorta esik benne szó online marketingről, SEO-ról, keresőoptimalizálásról – és általában sikerekről. Miért is hallgatnánk el a sikereinket, amikor is azok ügyfélszerző tényezőként is jelentős mutatók?

Fokozom a SEO izgalmakat

Amikor a beépülő plugin, egy egyszerű programocska visszaküld a fellegekből a padlóra.
Úgy gondoltam, tartalmi fokozás lesz az eredmény, ha ugyanazzal a szóval kérdezek rá a témára a Hotel, szállás honlapok c. bejegyzésemben. Ezért ezt írtam:

Melyik szállás, hotel lesz megfelelő, melyiket válasszam – mondjuk ha Pécsre, Szegedre vagy Budapestre utazom? Melyik, hol helyezkedik el? Melyik hotel biztosít sportolási lehetőséget? Melyik szállás található a belváros szívében vagy közel a számomra fontos rendezvény helyszínéhez?

Ám az AIOSEO plugin rám szólt: nem lesz ám az jó kispajtás, hogy négy mondat is ugyanazzal a szóval kezdődik. A pluginnal nem jó vitába szállni, mert lepontoz és akkor aztán nézhetem, milyen SEO fércművet produkáltam. Ezért „javítottam” a szöveget:

Melyik szállás, hotel lesz megfelelő, melyiket válasszam – mondjuk ha Pécsre, Szegedre vagy Budapestre utazom? Vajon merre helyezkedik el? Melyik hotel biztosít sportolási lehetőséget? Lesz-e szállás a belváros szívében vagy közel a számomra fontos rendezvény helyszínéhez?

A plugin adott egy zöld pontot, én meg azóta is mérgelődöm: a tartalmi fokozásból lefokozás lett, és én megalkuvó lettem egy vacak kis beépülő egyetlen zöld pontjáért. A fene eszi az egészet – hiszen most a példa leírásáért vont le tőlem pontot az All in One SEO! 🙂

SEO, keresőoptimalizálás – kapcsolódó bejegyzések, honlap oldalak

Blogok bejegyzései, honlapok oldalai gyakran mentesek a témát tágító webegységekre mutató linkek, kapcsolódó oldalak elérését lehetővé tevő eszközöktől. Pedig egy-egy bejegyzés nyomán további saját oldalakra is irányíthatjuk a látogatóinkat, növelve ezzel honlapunk, blogunk látogatottságát, hírnevét – és mindez visszahat a SEO eredményességére, a keresőben elfoglalt helyezésünkre is.
Íme, én most nem követem el ezt a hibát 🙂

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

Szólj hozzá!