A helyi keresőoptimalizálás fontosabb, mint valaha

Local SEO - helyi keresés (Canva kép)
Local SEO – helyi keresés

A helyi keresőoptimalizálás fontosságáról korábban már írtam. Az elmúlt öt évben pedig még fontosabbá vált, hogy egy vállalkozás lokálisan is megjelenjen a Google találati listáján. Hiszen manapság szinte kivétel nélkül mindenki a Google-ben keres egy-egy szolgáltatásra. A kérdés pedig, hogy mit vagy kit fognak ott megtalálni? Tegyünk róla, hogy minket!

Állítsuk be a Google Cégprofilt

A tekinteteket leginkább a találati lista tetején található Local Pack, vagyis a helyi találatok rész vonzza. A három elemből álló lista akkor jelenik meg, ha a keresett kifejezés valamilyen helybeli szolgáltatásra vonatkozik. A kiemelt részbe való bekerülés feltétele egy megfelelően optimalizált Google Cégprofil.

local pack-helyi találatok
Helyi találatok

Tegyük fel, hogy éhségtől kopogó szemekkel helyi éttermet keresünk a helyi találatok között. Mi alapján fogunk dönteni, hogy hol falatozzunk? Feltehetőleg a látott képek, leírás, vélemények és a nyitvatartás alapján. Könnyen visszafejthetjük tehát, hogy mit kell megadnunk a profilban. A legfontosabb beállítások a következők:

  • állítsuk be a tevékenységünknek leginkább megfelelő kategóriát;
  • adjuk meg a pontos címet, ami a honlapunkon is szerepel;
  • töltsünk fel egy éles, jó minőségű emblémát és profilképet;
  • vegyünk fel egy hosszú és részletes leírást a cégünkről;
  • tegyük közzé a pontos nyitvatartási időt;
  • adjunk hozzá további fotókat, amik jól jellemzik a vállalkozásunkat;
  • végül szerezzünk értékeléseket, véleményeket a vendégeinktől, amelyekre válaszoljunk is.

Használjunk lokális kulcsszavakat

A találati lista persze nemcsak a Local Pack-ből áll, hanem az organikus találatokból is. A lokális kulcsszókutatás eredményeként pedig olyan tartalmat gyárhatunk, amellyel azokat érhetjük el, akik helyi termékre vagy szolgáltatásra keresnek.

Lokális organikus találatok
Lokális organikus találatok

Tegyük fel, hogy egy fodrászszalont üzemeltetünk Pécsett. A helyiek ezeket a keresési kifejezéseket használják a szolgáltatásunk kapcsán: fodrász pécs, fodrász pécs kertváros, pécs férfi fodrász, női fodrász pécs stb.

Maradva a példánál, a weboldalunk címe valami ilyesmi lehetne: Férfi és női fodrászat Pécs kertvárosban. Már ezzel az egy beállítással nagy lépést tehetünk a siker felé vezető úton. Ha pedig az oldal tartalmában, címsoraiban, valamint a képek alternatív szövegében is használjuk a fenti kulcsszavakat, még eredményesebbek lehetünk.

Természetesen a tartalmi optimalizálás mellett a technikai beállításokról és a linképítés fontosságáról se feledkezzünk meg.

Az ördög a részletekben rejlik

Ha megvagyunk a fentiekkel, akkor jöhet a munka sziszifuszi része. A honlapunk kapcsolati oldalán név, cím, telefonszám sorrendben tüntessük fel az elérhetőségeinket. Ez amúgy sem elhanyagolható, ha azt szeretnénk, hogy az ügyfeleink elérjenek bennünket, és hitelesebbnek tűnjünk a keresőóriás algoritmusainak „szemében”.

A kontakt oldalon használjuk az ún. LocalBusiness, azaz a helyi cégek strukturált adatokat. Szerencsére, a legtöbb tartalomkezelő rendszerhez már telepíthető olyan ingyenes SEO bővítmény, amivel ezt a kódrészletet pillanatok alatt hozzáadhatjuk. A WordPress-en futó honlapokhoz a Rank Math és például a Yoast SEO ajánlott. Egyébként, ha a vállalkozásunknak több üzlete is van – külön-külön aloldalakkal –, akkor érdemes oldalanként (üzletenként, szolgáltatási területenként) telepíteni a strukturált adatokat.

Ha szeretnénk meggyőződni afelől, hogy sikeres volt a folyamat, akkor ellenőrizzük a Google bővített találatok tesztjével az adott oldalt. Ha zöld pipát kaptunk a helyi cégek sorban, akkor minden rendben, hátradőlhetünk. De a narancssárgával jelzett figyelmeztetéstől se ijedjünk meg, mert az egy nem kötelező elemet jelöl.

***

Szemelvények: online párbeszéd

Bognár László

Az Első Magyar Keresőoptimalizáló Verseny győztese vagyok. Közel húsz éve dolgozom az online marketing, azon belül is a keresőmarketing területén.
A SEO, a keresőoptimalizálás mellett érdekel a blog műfaja. A közösségi térben a gerillamarketing.blog.hu blogom a leginkább közismert.
Közel két évtizedes múltra tekint vissza az általam szerkesztett Jóljárok Magazin is.

Szólj hozzá!